Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВАРІАНТНІСТЬ І СИНОНІМІЯ В УМОВНО-НАСЛІДКОВИХ СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ

ВАРІАНТНІСТЬ І СИНОНІМІЯ В УМОВНО-НАСЛІДКОВИХ СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ

Назва:
ВАРІАНТНІСТЬ І СИНОНІМІЯ В УМОВНО-НАСЛІДКОВИХ СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,83 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ
УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
Бєляєва Тетяна Василівна
УДК 811.161.2’367.3
ВАРІАНТНІСТЬ І СИНОНІМІЯ В УМОВНО-НАСЛІДКОВИХ
СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ХАРКІВ - 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник доктор філологічних наук, професор
Дорошенко Сергій Іванович,
Харківський державний педагогічний
університет імені Г.С. Сковороди,
професор кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор,
академік АПН України
Мацько Любов Іванівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова (м. Київ),
завідувач кафедри стилістики української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Халчанська Олександра Володимирівна,
Полтавський державний педагогічний
університет імені В.Г. Короленка,
доцент кафедри філологічних дисциплін
Провідна установа Дніпропетровський національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться “ 03 ” березня 2004 р. о 13-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.053.03 у Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за адресою: 61002, м. Харків, вул. Артема, 29, ауд. № 216.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Харківського державного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, ауд. № 215-В.
Автореферат розіслано “ 30 ” січня 2004 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Т.І. Тищенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У дисертації розглядаються складні речення, що передають умовно-наслідкові відношення. Це – складнопідрядні, складносурядні й безсполучникові складні речення. Усі вони поєднуються в семантико-синтаксичну парадигму вираження відношення умови і наслідку. Кожне з них становить конструкцію, що позначає взаємопов’язані ситуації. Речення таких зразків називають дві ситуації, які залежать одна від одної, тобто виражають значення зумовленості процесів об’єктивної дійсності. Будучи однією з форм обумовленості, умовно-наслідкові відношення відбивають універсальні й логічні закони мислення і мають статус понятійних категорій – умови і наслідку.
У визначенні лінгвістичного статусу умовно-наслідкових відношень слід розрізняти, по-перше, умовнонаслідковість як зв’язок, що об’єктивно існує між предметами, явищами, а також думками про них, тобто як зв’язок предметно-логічний, по-друге, стаючи змістом висловлення, цей зв’язок виступає як відношення семантики, як мовне значення. Оскільки ж умовнонаслідковість стає змістом синтаксичних відношень і може виражатись (і виражається) засобами синтаксичного рівня, то вона має бути визнана як категорія синтаксису, репрезентована різними типами складного речення. Це означає, що пізнання взаємозв’язку між явищами дійсності знаходить вираження в розвиненій системі мовних засобів фіксації умовно-наслідкового зв’язку, в якій складнопідрядні, складносурядні й безсполучникові складні речення подібні на денотативному рівні (у них відбиті однакові ситуації, події дійсності) і на сигніфікативному рівні (адже в них виражаються ті ж самі логічні відношення). Проте вони різняться на граматичному рівні, оскільки становлять собою різні граматичні структури. Це зауваження має принципове значення у визначенні таких понять, як варіантність і синонімія в реченнях умовно-наслідкової семантики.
Варіантність і синонімія існують у кожній мові на всіх її рівнях, у тому числі й на синтаксичному. Вони, як і сама мовна система, є продуктом тривалого історичного розвитку, спричиненого як екстра-, так і інтралінгвістичними чинниками. Дослідження сучасного стану варіантності й синонімії синтаксичних одиниць важливе тому, що як поняття “варіантність”, так і поняття “синонімія” в застосуванні до явищ синтаксичного порядку у зв’язку з інтересом до цієї теми останнім часом набули багатозначності, про що свідчать праці Н.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ВАРІАНТНІСТЬ І СИНОНІМІЯ В УМОВНО-НАСЛІДКОВИХ СКЛАДНИХ РЕЧЕННЯХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок