Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Еволюція землеволодіння на Волині – друга половина ХІХ – початок ХХ ст.

Еволюція землеволодіння на Волині – друга половина ХІХ – початок ХХ ст.

Назва:
Еволюція землеволодіння на Волині – друга половина ХІХ – початок ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,01 KB
Завантажень:
23
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМЕНІ ІВАНА КРИП'ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
Олешко Петро Степанович
УДК 94(470/477.82.“1861/1914”)
Еволюція землеволодіння на Волині –
друга половина ХІХ – початок ХХ ст.
07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі вітчизняної історії Волинського державного університету ім. Лесі Українки Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: Колесник Віктор Пантелеймонович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії світових цивілізацій Волинського державного університету ім. Лесі Українки
Офіційні опоненти: Стронський Г.Й., д.і.н., професор кафедри українознавства (Тернопільський державний політехнічний університет ім. Івана Пулюя)
Пашук В.С., к.і.н., старший науковий співробітник відділу нової історії України (Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України)
Провідна установа: Інститут історії України НАН України, м. Київ
Захист відбудеться 13 листопада 2001 р. о 15 год., на засіданні спеціалізованої вченої ради Д35.222.01 в Інституті українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України за адресою (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4).
Автореферат розісланий “12” жовтня 2001 р.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Історія України – це безперервна боротьба за землю – основного джерела існування української людності. Саме на цьому грунті виникали нескінченні збройні сутички та війни між князями і боярами, а згодом між феодалами та обезземеленим селянством, між великими землевласниками та малоземельним і безземельним населенням села. Впродовж багатьох століть робилися спроби реформувати аграрні відносини і тим самим гармонізувати взаємини на грунті різних форм земельної власності. Реформа 1861 р. та наступні аграрні перетворення були черговим намаганням модернізувати аграрний сектор, пристосувати його до потреб індустріалізації, що набирала широкого розмаху наприкінці ХІХ ст. Незважаючи на певні позитивні зрушення, зокрема внаслідок столипінської аграрної реформи, яка суттєво змінила систему землеволодіння та землекористування і запровадила новітні прогресивні форми господарювання, селянин все ж не став повноправним господарем землі.
Більшовицька партія, яка здійснила жовтневий переворот під гаслом “Земля – селянам!”, насправді перетворила землю у державну власність, а селянина у безправного працівника колгоспно-радгоспних можновладців. Це призвело до втрати селянином інтересу до праці і загалом знецінило значимість землі як визначального фактору примноження національного багатства, підвищення добробуту селян і всього народу.
На жаль, ще й до цього часу багата та родюча українська земля не знайшла свого справжнього господаря. Радикальне реформування села на сучасному етапі проходить надзвичайно складно і суперечливо, перетворилося на величезну проблему і вимагає, по суті, перебудови усієї економіки держави. Як і кожний переломний момент історії, аграрні реформи стають об'єктом гострих політичних і наукових дискусій.
Для успішного вирішення назрілих проблем може прислужитися історичний досвід аграрних перетворень попередніх століть, зокрема на Волині, яка традиційно була краєм з аграрною економікою. Економічні і соціально-політичні процеси тією чи іншою мірою перепліталися з вирішенням аграрного питання, в чому була зацікавлена переважна більшість населення краю. Недарма Петро Столипін вважав Волинь своєрідним експериментальним “полігоном” для своїх реформ і одержав тут найкращі результати.
Еволюція земельних відносин на Волині другої половини XIX – початку XX ст. частково або опосередковано розглядалася вітчизняними й зарубіжними дослідниками.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Еволюція землеволодіння на Волині – друга половина ХІХ – початок ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок