Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Український самвидав 1960-х рр.: літературна критика та публіцистика

Український самвидав 1960-х рр.: літературна критика та публіцистика

Назва:
Український самвидав 1960-х рр.: літературна критика та публіцистика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,56 KB
Завантажень:
516
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
Інститут літератури імені Т.Г. ШЕВЧЕНКА
Обертас Олесь Євгенович
УДК 098.1(477) “19”
Український самвидав 1960-х рр.:
літературна критика та публіцистика
10.01.01 ? українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі літератури ХХ сторіччя Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук
Коцюбинська Михайлина Хомівна,
Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, старший науковий співробітник
відділу рукописних фондів і текстології.
Офіційні опоненти: - доктор філологічних наук, професор
Астаф’єв Олександр Григорович,
Інститут філології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка,
професор кафедри теорії літератури та
компартивістики;
- кандидат філологічних наук
Сподарець Михайло Павлович,
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна,
доцент кафедри історії української літератури.
Захист відбудеться “27” лютого 2008 року о 15-00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, м. Київ, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “22” січня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.М. Нога


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Протягом багатьох років питання, пов’язані з виникненням та поширенням в Україні опозиційної літератури ? самвидаву ? залишалися забороненою темою для дослідження. Офіційна боротьба з цим неформальним явищем почалася ще з “Указа о тех, кто взаперти пишет” Петра І. Царська, а пізніше радянська пропаґанда переконувала співвітчизників у відсутності будь-якої опозиції в країні. Авторів самвидаву офіційні органи влади спершу називали “розкольниками”, “революціонерами”, а в 1960-ті рр. ? “буржуазними націоналістами”, “агентами іноземних розвідок”, “кримінальними злочинцями”.
Не варто забувати про те, що явище альтернативної культури й літератури як форм опозиційного мислення загальнолюдське в суті своїй. Воно існувало й існуватиме завжди, в кожній країні світу, з будь-яким суспільно-політичним устроєм. Можливі лише різні варіації поняття й терміну “самвидав” у різні історичні епохи: “списки”, “рукописи”, “воровские послания”, “подметные грамоты”, “еретические трактаты”, “захалявна література”, “задротяна література”, “позацензурні видання”, “самсебяиздат”, “самиздат”, “антирадянська література”, “відписи”, “самдруківські видання”, “копії”, “підземна література”, “інтернет-культура” тощо. Різниця полягає лише в тому, що в демократичних країнах такий вид інтелектуальної діяльності існує відкрито, а в тоталітарних – перебуває поза законом.
Самвидав ? це світове явище за своїми масштабами й універсальне за своїм призначенням. Воно лежить на перетині багатьох наук: літературознавства, мовознавства, історії, психології, суспільствознавства, політології, культурології тощо. За природою існування це є явищем протиборства опозиційно налаштованої інтелігенції й офіціозу, а, отже, воно завжди ставало вимушеним кроком ? у нього “заганяли” представників альтернативної культури. Тому під словом “самвидав” ми розуміємо не так текст, як специфічний спосіб побутування суспільно значущих непідцензурних документів, який полягає в тому, що тиражування їх відбувається поза авторським контролем у процесі розповсюдження в читацькому середовищі. Автор може лише “запустити текст у самвидав”, а подальша його доля від нього не залежить.
В історії української літератури самвидав як форма опозиційної літератури має поважну тисячолітню історію і, практично, у всіх літературних епохах знаходить собі місце.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Український самвидав 1960-х рр.: літературна критика та публіцистика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок