Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Екзистенційність як художньо-естетичний метод в українській літературі ХХ століття.

Екзистенційність як художньо-естетичний метод в українській літературі ХХ століття.

Назва:
Екзистенційність як художньо-естетичний метод в українській літературі ХХ століття.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,34 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
на правах рукопису
УДК 18:883:7.036
ЯЩУК Жанна Миколаївна
Екзистенційність
як художньо-естетичний метод
в українській літературі ХХ століття.
Спеціальність – 09.00.08 – естетика
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ –1998


Дисертацією є рукопис
Дисертацію виконано в Київському університеті імені Тараса Шевченка на кафедрі етики, естетики і культурології філософського факультету
Науковий керівник –
кандидат філософських наук, доцент
Русін Мирослав Юрійович
Київський університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри історії філософії і культури України філософського факультету
Офіційні опоненти –
доктор філософських наук
Бичко Ада Корніївна
Київський Державний інститут театрального мистецтва імені
І.К. Карпенка-Карого, професор кафедри суспільних наук
кандидат філософських наук,
Довга Леся Михайлівна
Інститут філософії НАН України, старший науковий співробітник відділу історії філософії.
Провідна установа: - Національний аграрний університет, кафедра філософії
Захист відбудеться 21 січня 1999 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.28. у Київському університеті імені Тараса Шевченка (м. Київ, вул. Володимирська, 60)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського університету імені Тараса Шевченка. Адреса: 252001, Київ-1, вул. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий 23 листопада 1998
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філософських наук,
доцент Д.Ю. Кучерюк
Загальна характеристика роботи.
Актуальність теми дослідження. Сучасні проблеми вітчизняної філософсько-естетичної думки тісно пов'язані з методологічною перспективою її розвитку. Естетика дедалі більше посилює увагу до малознаних аспектів ціннісної орієнтації пізнання. Під впливом соціальних факторів та й за самою логікою розвитку естетичної науки постає необхідність звернутися до вивчення складних проблем людського буття. Відкриття нових імен у вітчизняному мистецтві пов'язане з існуванням реальних складнощів на рівні проблемної методології з одночасною розробкою нових науково-методологічних принципів і прийомів.
Концепція екзистенційної спрямованості української філософії, обгрунтованої в останніх дослідженнях, актуалізує вивчення естетики екзистенційності, присутньої у художніх текстах, як основи нового - екзистенційно-художнього методу.
Складність духовно-інтелектуальної спадщини таких авторів, як Є. Плужник, В. Стус, І. Калинець, зумовила необхідність досліджувати їхню творчість виходячи далеко за межі "соціоцентризму", а саме через звернення до духовного світу особистості, з огляду на її екзистенційні проблеми.
Сучасні дослідники все більше увагу звертають на наявність екзистенційної естетики в художніх текстах українських авторів. Це зумовило потребу в дослідженні художніх текстів сучасних вітчизняних авторів з позиції наявності екзистенційної естетики та визначення її як основи екзистенційно-художнього методу в українській літературі XX ст.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до науково-планової теми кафедри: етики, естетики і культурології Київського університету імені Тараса Шевченка.
Ступінь наукової розробки проблеми. Концептуальною методологічною основою пропонованого дослідження є наукові розробки Р. Барта, М. Бахтіна, Г-Г. Гадамера, М. Гайдеггера, Н. Гельдерліна, Ж. Дерріди, У. Еко, В. Ізера, Р. Інгардена, Ю. Крістевої,К. Леві-Стросса, Ю. Лотмана, Я. Мукаржовського, П. Рікера, Ж-П. Рішара, М. Фуко, Р. Якобсона, Г. Яусса та ін. Такий підхід дає можливість у процесі аналізу дослідити авторський текст, визначити екзистенційні мотиви, які спонукали письменника до створення художнього тексту. Зрозуміло, що елементи тексту мають трансформаційно-диамеційний характер і вступають в найрізноманітніші контакти один з одним, залишаючи без змін інтертекстуальну цілісність тексту. Необхідно також враховувати вплив на ці елементи всієї системи соціально-історичних значень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Екзистенційність як художньо-естетичний метод в українській літературі ХХ століття.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок