Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці)

Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці)

Назва:
Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,13 KB
Завантажень:
319
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України
Ільїна Ніна Михайлівна
УДК 159.9 (091)
Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини
Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці)
Спеціальність 19.00.01
загальна психологія, історія психології
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ -2003
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Глухівському державному педагогічному університеті
Науковий керівник: кандидат психологічних наук
Лисенко Валентина Петрівна
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПНУкраїни
Офіційні опоненти: член-кореспондент АПН України,
доктор психологічних наук, професор
Носенко Елеонора Львівна,
завідувач кафедри педагогічної психології та англійської мови,
Дніпропетровський національний університет
Міністерства освіти і науки України
кандидат психологічних наук,
старший науковий співробітник
Андрієвська Валерія Вікторівна,
завідувач лабораторії науково-психологічної інформації,
Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України

Провідна установа: Національний педагогічний університет
ім. М.П.Драгоманова, кафедра психології
Захист відбудеться 21 травня 2003 року об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .453.01 в Інституті психології ім. Г.С.Костюка АНП України за адресою: 01033, м.Київ, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України.
Автореферат розісланий 19 квітня 2003 року
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Балл Г.О.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Осмислення наукової спадщини попередніх поколінь психологів, її ретроспективна рефлексія є необхідною умовою розробки багатьох проблем сучасної психологічної науки, яка повинна сприяти підвищенню ефективності існуючої системи освіти, побудові її на засадах демократії та гуманізму, що вимагає, в свою чергу, дослідження низки психологічних проблем, серед яких однією з провідних і фундаментальних є проблема мовлення.
В українській психології розробка загальнопсихологічних проблем мовлення належить О.О.Андрієвській, Л.К.Балацькій, А.М.Гольдберг, Л.С.Жижченку, Т.В.Космі, Д.Ф.Ніколенку, Л.М.Проколієнко, О.М.Раєвському, Р.Ю.Таращанській, П.Р.Чаматі. Однак слід підкреслити особливий внесок у вивчення даного питання Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці. Першому належить пріоритет у дослідженні сутнісних аспектів внутрішнього мовлення, його зв’язку з іншими психічними процесами та ролі в шкільному навчанні. Другому – у вивченні особливостей і механізмів писемного і усного мовлення учнів середнього шкільного віку. Накопичений ними емпіричний матеріал та здійснені узагальнення і на сьогоднішній день мають велику наукову і практичну цінність. Тому не випадково коефіцієнт їх цитування залишається високим.
Б.Ф.Баєв та І.О.Синиця, будучи самобутніми психологами, запропонували і науково обгрунтували найбільш пріоритетні напрями дослідження проблеми. На жаль, ряд висунутих ними важливих психологічних ідей і на сьогодні з різних причин залишаються не реалізованими, іноді незаслужено забутими, а така спадщина безперечно потребує вивчення з метою її подальшого розвитку та практичного використання.
Мовлення відіграє вкрай важливу роль в усіх сферах суспільного життя. З ним пов’язана комунікативна природа психічного розвитку людини, воно є невід’ємною складовою інтелектуальної, емоційної та вольової активності. Оволодіння мовленням є домінантним чинником самосвідомості особистості, передумовою її творчих проявів. Через мовлення реалізується ключове ставлення – ”Людина – Світ“. Тому розвиток мовлення учнів є одним з найважливіших завдань шкільної освіти, яке вирішується ще далеко не оптимально. Практика свідчить, що мовлення багатьох учнів недосконале, невиразне, а отже, для вирішення цієї проблеми важливо з’ясувати співвідношення зовнішнього і внутрішнього мовлення, особливості труднощів учнів у засвоєнні писемного мовлення, особливості розповідних форм монологічного мовлення учнів тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок