Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ / сторінка 6

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,11 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
О. Пономарьов) та творчості у вузькому розумінні як "процесу створення, відкриття чогось нового, раніше не відомого для даного суб’єкта", ?як суб’єктивно значущого процесу, який буде творчим для того, хто робить це вперше? (В.О. Моляко).
Образ в творчому процесі виступає не лише як його кінцевий результат - матеріалізований образ, але й як попередній візуальний розв’язок творчої задачі, як регулятор творчого процесу у вигляді ідеального образу, який разом з обраною графічною формою стає образом-еталоном для наступного втілення в матеріальну форму. Художня творчість (професійна, народна традиційна, дитяча) здійснюється завдяки творчому процесові та реалізується в продукт, яким може бути художній або символічний образ. Символічний образ, як різновид художнього, утворюється в процесі символізації.
Символізація - це ?метод перетворення абстрактної думки в образ? (А. Бєлий), це процес переходу цього образу з психічного плану в чуттєву матеріальну форму. Символізація в широкому розумінні є способом зображення того, що не є, за своєю природою, зображувальним. В нашій роботі символізація визначається як подвійне кодування на рівні мислення: пошук образного аналога, здатного репрезентувати ідею, та пошук його графічної форми вираження.
На основі аналізу та систематизації наукової літератури, а також згідно з принципами системного та комплексного підходів, вивчення формування символічного образу розглядається на двох рівнях відображення дійсності: рівні відтворення - як символізація форми та на символічному - як символізація змісту.
Процес символізації проходить такі етапи: 1) постановка проблеми; 2) формування образу: а) на рівні відтворення - узагальнення та схематизація образу-уявлення про візуальний об’єкт; на символічному рівні - пошук образного аналогу, здатного репрезентувати абстрактну ідею в чуттєвій формі; б) після знаходження адекватного образного замінника - графічне кодування як пошук графічної форми для втілення образу-схеми або образу-аналогу; 3) реалізація: втілення ідеального символічного образу в матеріальне зображення з подальшим його видозміненням.
Згідно з гіпотезою, психологічною особливістю формування символічного образу є пошук такого образу-аналога, який би розкривав смисл конкретної чи абстрактної ідеї. В художньо-графічній діяльності ми розрізняємо такі прояви аналогії: 1) об’єктивну форму аналогії - як звичайну схожість, відповідність зображення до об’єктів реальної дійсності; 2) формально-логічний аспект аналогії - як розгорнутий або згорнутий висновок за аналогією у вигляді операціональних дій пошуку відповідності між різними предметами, об’єктами або їх частинами; 3) аналогію в психологічному її аспекті - як здатність людини помічати схожість завжди й у всьому, яку можна розвинути у мисленнєву здібність до аналогізування; свідома спрямованість мисленнєвої діяльності на аналогізування становить стратегію пошуку аналогів.
Стратегія, за В.О. Моляко, - це таке ?психічне утворення, така гнучка система, в якій домінує певна тенденція розумової діяльності особистості по відношенню до задачі, тобто спостерігається суб’єктивна перевага цієї тенденції над іншими розумовими діями. Стратегія пошуку аналогів, як складне системне утворення психіки, є програмою дій, головним напрямком пошуку та розробки?. Ми вважаємо, що стратегіальні мисленнєві дії пошуку аналогів охоплюють всю структуру процесу символізації образу: від етапу розуміння завдання створити символічний образ на основі минулого досвіду, включаючи плануючі дії пошуку адекватного образу-аналогу до дій з реалізації задуму відповідно до обраного образу-аналогу.
Кожна людина має певний рівень умінь, здібностей як щодо рішення, так і стосовно мисленнєвої тенденції. В дослідженні дитячої творчості ми говоримо лише про стратегіальну тенденцію аналогізування, яка становить нечітко виражений рівень стратегії пошуку аналогів і є передумовою її розвитку.
Здійснений у розділі аналіз наукової літератури дозволив так визначити в узагальненому вигляді психологічний аспект символічного образу в художньо-графічній діяльності учнів: символічний образ (зображувальний символ) становить специфічний вид зображення, форма якого виражає зміст конкретного чи абстрактного поняття/ідеї та є результатом мисленнєвих дій аналогізування як пошуку чуттєвого образу-аналога, здатного в чуттєвій, предметній формі репрезентувати один або декілька аспектів поняття/ідеї.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок