Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ / сторінка 7

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,11 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 

З метою виявлення особливостей формування символічного образу в процесі символізації в художньо-графічній діяльності та, зокрема, виявлення ролі аналогізування в ньому, розроблено схему проведення експериментального дослідження, що складається з двох етапів: констатуючого та формуючого.
В другому розділі - ?Дослідження процесу символізації образу в художньо-графічній діяльності школярів? - описано методику констатуючого етапу дослідження, яка охоплює: здійснення школярами процесу символізації в художньо-графічній діяльності, оцінювання продуктів цієї діяльності, аналіз об’єктивних показників візуалізації образу. Для реалізації процесу символізації та отримання більш-менш однорідного матеріалу було адаптовано метод піктограми. Адаптація полягала в підборі двох типів творчих задач на символізацію: 1) задач на схематизацію образу предметного об’єкта, 2) задач на пошук образного аналога-репрезентанта абстрактного об’єкта. Завдання було представлено на бланку, розподіленому на шість частин-клітинок. В кожній клітинці зверху в кутку написане слово – вербальний стимул до формування образу. Було запропоновано дві групи слів: конкретні поняття архетипічного змісту (вода, рослина, тварина) та абстрактні поняття (життя, добро, зло). В інструкції зазначалось, що досліджувані мають зробити рисунки до кожного слова в схематичній, узагальненій формі; їм також пропонувалось за бажанням зробити декілька рисунків до будь-яких слів. На думку автора, перша група слів, як більш легка для утворення графічного образу, мала адаптувати досліджуваних до виконання завдання в цілому, а друга – вже спрямовувати мислення, уяву на створення символічного образу. Завдання виконувалося графітними або кольоровими олівцями. Час на виконання завдання обмежувався до 12-15 хвилин з метою стимулювання дітей до створення узагальнених рисунків.
Метою констатуючого дослідження було виявлення загального рівня здатності досліджуваних різних вікових груп створювати символічні зображення в художньо-графічній діяльності, а також з’ясування особливостей перероблення ними вербальної інформації в образну форму та кодування її графічним способом в конкретному образному процесі.
На основі аналізу змісту рисунків нами було розроблено схему інтерпретації отриманого графічного матеріалу, яка відображає особливості формування символічного образу й зокрема, реалізацію мисленнєвих дій аналогізування.
Виокремлено такі рівні процесу символізації:
-
рівень відображення, що має два підрівні: іконічне відтворення образів-уявлень візуального об’єкту (об’єктивна форма прояву аналогії) та символічне зображення незображальних об’єктів (пошук образних аналогів, здатних адекватно розкрити певний смисловий аспект(и) абстрактного);
-
рівень мисленнєвого заміщення одного об’єкта іншим: конкретного поняття іконічним зображенням уявлення про об’єкт; абстрактного поняття образним аналогом-репрезентантом. Заміщення абстрактного поняття/ідеї здійснюється різними способами: від запозичення візуальних стереотипів чи готових, вигаданих кимось раніше, образів до абстрактних або індивідуально значущих образних аналогів, а також оригінальних образних аналогів-репрезентантів;
-
рівень графічного кодування, який передбачає пошук версії графічної форми втілення вигаданого ідеального образу-аналогу.
Крім того, на рівні мисленнєвого заміщення нами розглядаються різні види аналогії на встановлення суттєвої схожості: це аналогія за структурою, за зовнішнім виглядом; аналогія за функцією, що відображує саме дію; аналогія за принципом (дуже віддалена аналогія), що відтворює віддалений аспект загальної ідеї порівнюваних об’єктів.
З метою визначення особливостей символізації, здійснюваної саме підлітками, до експерименту було залучено учнів інших вікових груп. Експеримент проводився в 3-х, 7-х і 9-х класах; в ньому було задіяно 191 досліджуваних і отримано 1282 рисунки.
Наводиться кількісний аналіз отриманих в ході експерименту даних.
Результати розв’язання задач методом піктограми виявились такими: рівень відтворення образних уявлень про реальні об’єкти -склав 55%; рівень символізації абстрактних ідей склав 45%.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ СИМВОЛІЧНОГО ОБРАЗУ В ХУДОЖНЬО-ГРАФІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДЛІТКІВ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок