Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України

Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України

Назва:
Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,24 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
МАШТАЛЕР ОЛЕКСАНДРА ВОЛОДИМИРІВНА
УДК 582.296.32: 632.15 (477.60)
Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України
03.00.16 – екологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Дніпропетровськ – 2007


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі ботаніки та екології Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
Глухов Олександр Захарович,
Донецький національний університет,
завідувач кафедри ботаніки та екології.
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук
Мальцева Ірина Андріївна,
Мелітопольський державний педагогічний університет,
кафедра ботаніки, професор;
кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник
Мазур Антоніна Юхимівна,
Криворізький ботанічний сад НАН України, директор.
Провідна установа: Інститут екології Карпат НАН України, м. Львів.
Захист відбудеться “ 25 ” квітня 2007 р. о 10:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08.051.04 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук у Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Наукова, 13, біолого-екологічний факультет, корп. 17, ауд. 611.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розіслано “20” березня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат біологічних наук, доцент А.О. Дубина


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Підвищення наукового інтересу до мохоподібних в останні роки пов’язане із зростаючими темпами виробництва, високим рівнем антропогенного тиску на навколишнє середовище та практичним значенням мохів як біоакумуляторів та біоіндикаторів різноманітного забруднення і порушення екологічних систем. Для території південного сходу України ці питання постають найгостріше, оскільки саме Донецька область характеризується найбільшим техногенним навантаженням.
З розвитком промисловості проблема забруднення довкілля техногенними продуктами, зокрема важкими металами, різко загострилася. У відповідь на ці зміни в природних екосистемах зникли чутливі до важких металів види, що особливо контрастно відбилося на видовому складі епіфітних мохів і лишайників (Рагуліна, 2003), знизилася частота трапляння, життєздатність та продуктивність багатьох інших видів вищих рослин. Крім того, токсичний вплив полютантів на рослини до певних концентраційних меж залишається прихованим (візуально не проявляється). У таких умовах індикаційна роль цих видів залишається єдиним показником наявності токсичних сполук у середовищі (Горшков, 1990).
Використання бріоіндикації залишається актуальним і вигідним (Малышева, 1989), оскільки цей метод дозволяє стежити за станом великих за площею і різноманітних за структурою територій, які важко та недешево охопити мережею стаціонарних станцій. Мохоподібні, як безсудинні рослини, на відміну від інших представників вищих рослин, поглинають мінеральні речовини всією поверхнею тіла, завдяки чому нагромаджують катіони важких металів у підвищених концентраціях, і не виробили ніяких механізмів дискримінації щодо надмірного поглинання речовин (Лобачевская, Демкив, Кит, 1991; Парибок, 1983). Висока чутливість мохів до наявності іонів важких металів у субстратах робить їх придатними для розробки швидкого та дешевого експрес-методу оцінки екологічної ситуації.
Отже, особливої актуальності набуває розробка методів діагностики стану довкілля за структурно-функціональними показниками рослин. У даній роботі вирішуються саме ці маловивчені аспекти стосовно мохоподібних на південному сході України, що і визначає її актуальність.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проведено згідно з планами науково-дослідних робіт кафедри ботаніки та екології Донецького національного університету в рамках держбюджетних комплексних наукових робіт “Дослідження та розробка заходів відновлення антропогенно трансформованих екосистем південного сходу України”, розділ “Фіторізноманітність техногенно трансформованого регіону Донбасу” (2001-2005 рр.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: Біомоніторинг видами Bryophyta техногенно трансформованого середовища південного сходу України

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок