Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ВІЗАНТІЙСЬКО-БАЛКАНСЬКІ ВПЛИВИ НА РОЗВИТОК ІНТРОЛІГАТОРСТВА В МОНАСТИРЯХ ТА ЦЕРКВАХ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ XIV-XVII СТ.

ВІЗАНТІЙСЬКО-БАЛКАНСЬКІ ВПЛИВИ НА РОЗВИТОК ІНТРОЛІГАТОРСТВА В МОНАСТИРЯХ ТА ЦЕРКВАХ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ XIV-XVII СТ.

Назва:
ВІЗАНТІЙСЬКО-БАЛКАНСЬКІ ВПЛИВИ НА РОЗВИТОК ІНТРОЛІГАТОРСТВА В МОНАСТИРЯХ ТА ЦЕРКВАХ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ XIV-XVII СТ.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,97 KB
Завантажень:
446
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Міністерство освіти і науки України
Львівський національний університет імені Івана Франка
Зінченко Світлана Володимирівна
УДК 930.2: 655.534 (09) (477) “13-16”
+930 (477) “14-17”: 095
ВІЗАНТІЙСЬКО-БАЛКАНСЬКІ ВПЛИВИ НА РОЗВИТОК
ІНТРОЛІГАТОРСТВА В МОНАСТИРЯХ ТА ЦЕРКВАХ
КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ XIV-XVII СТ.
07.00.06 – історіографія, джерелознавство
та спеціальні історичні дисципліни
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі давньої історії України та архіво-знавства Львівського національного університету імені Івана Франка Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: кандидат історичних наук
Фрис Віра Ярославівна,
Український католицький університет,
доцент кафедри історії України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор,
академік НАН України
Ісаєвич Ярослав Дмитрович,
Інститут українознавства
ім. І. Крип’якевича НАН України,
директор
кандидат історичних наук
Гальченко Олена Михайлівна,
Інститут рукопису Національної
бібліотеки України імені В. І. Вернадського,
старший науковий співробітник
Захист відбудеться 25 вересня 2007 р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.12 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1, тел. 2964771).
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: 79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 5.


Автореферат розісланий 7 липня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук,
професор Сухий О.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дисертаційного дослідження. Важливість історико-кодикологічного та книгознавчого вивчення оправи пов’язане передовсім із недостатнім рівнем вивчення української книжкової культури. Натомість, дослідження історії книжності в цьому контексті уможливлює ґрунтовніше опрацювання ширших проблем середньовічної та ранньоновітньої культури України, втім, освіти й науки.
Кодикологія, яка забезпечує необхідну комплексність у дослідженні історії побутування книги в певному історичному середовищі, відкриває нові дослідницькі перспективи у студіюванні книжності, як феномену національної культури, що розвивався, насамперед, в інституційних рамках Київської митрополії. Одним із таких перспективних напрямків є дослідження оправ, невід’ємної складової книг та розвитку інтролігаторського мистецтва. Як книгознавча дисципліна, кодикологія послуговується методичними засадами кодикографії – системи комплексного наукового описування книг. Вона розглядає оправу як складову кодексу та самостійний об’єкт книгознавчого й джерелознавчого аналізу.
Поява оправи пов’язана із виникненням на початку нашої ери такої форми книги, як “кодекс”, і співпадає з поширенням християнства. Еволюцію та побутування “візантійського кодексу” в середовищі Східної Церкви IV-XVII ст. можна з’ясовувати тільки шляхом кропіткого аналізу збережених до тепер кодексів та їхніх фрагментів. Після завоювання Константинополя турками майстри з Балкан та Близького Сходу емігрували до Італії й поширили там “візантійський кодекс”, який європейські інтролігатори модернізували в оправу “alla greca”. Це засвідчує вплив середземноморської спадщини на європейську інтролігаторську традицію.
Оправа книги забезпечує збереження тексту від пошкоджень, одночасно несе в собі функцію естетичного впливу на читача, а її розвиток нерозривно пов’язаний із загальним поступом культури, мистецтва, науки та техніки. На сучасному етапі розвитку джерелознавчих та книгознавчих наук вивчення оправи виокремилося в самостійну спеціальну історичну дисципліну кодикологічного та книгознавчого циклів – “бібліопегістику”, що розглядає проблему еволюції оправи в історичному контексті.
Оправи візантійської конструкції Київської митрополії ніколи не були об’єктом комплексного вивчення, тим більше не простежувався вплив візантійської та європейської традицій на їхнє формування та розвиток.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ВІЗАНТІЙСЬКО-БАЛКАНСЬКІ ВПЛИВИ НА РОЗВИТОК ІНТРОЛІГАТОРСТВА В МОНАСТИРЯХ ТА ЦЕРКВАХ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ XIV-XVII СТ.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок