Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДОНЕЧЧИНИ 20-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДОНЕЧЧИНИ 20-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДОНЕЧЧИНИ 20-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,41 KB
Завантажень:
371
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ В.Н. КАРАЗІНА
Москвич Юлія Василівна
УДК 82-1:82.09(477.6)“1920/1989”
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДОНЕЧЧИНИ
20-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Мишанич Степан Васильович,
Донецький національний університет,
професор кафедри української літератури
і фольклористики
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Галич Олександр Андрійович,
Луганський національний педагогічний
університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри української літератури
кандидат філологічних наук
Мариняк Руслана Степанівна,
Харківський гуманітарний університет
“Народна українська академія”,
доцент кафедри українознавства
 
Захист відбудеться “14” червня 2007 р. о 13:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, ауд. 2-37.
З дисертацією можна ознайомитись в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
Автореферат розісланий “07” травня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Гноєва Н. І.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасна зацікавленість українською літературою Донеччини 20-80-х рр. ХХ ст. обумовлена необхідністю нового підходу щодо вивчення творчості тих письменників, хто був змушений писати в умовах декретованого соцреалізму. З прийняттям самостійності нашої держави здійснено чимало спроб нового трактування й переосмислення спадщини представників культурного процесу минулого століття. Але загальна картина літературного розвитку України була б неповною, якщо поза увагою залишити функціонування регіональних культур, які дали нашій державі не одну талановиту особистість.
По-різному торували собі шлях у літературу і виявляли себе як творчі особистості кілька сотень письменників, які писали свої твори українською мовою на Донеччині у 20-80-х рр. ХХ ст. Одні накладали життям у нерівних змаганнях із режимом. Другі замовкали як літератори або ж зрідка писали “у шухляду”. Треті пристосовувалися до вимог Системи і писали “правильні” твори, намагаючись і в цих умовах висловити в цензурованих творах щось своє, потаємне, щире. Четверті, що формувалися як письменники в епоху “розвинутого соцреалізму”, не лише прийняли всі приписи останнього, а й стали його щирими адептами і апологетами. Їх творчість була малоцінною, художньо неспроможною, хоча і складала основний відсоток тогочасних публікацій та заполонила всі сторінки часописів, окремих авторських і колективних видань.
В аналізі здобутків і втрат української літератури Донеччини слід враховувати ще одну обставину: відтік українських письменників із ареалу посиленої русифікаторської політики “на Україну”, як висловився про цей процес В. Стус. Із Донеччини виїжджали найталановитіші автори, вважаючи, що в культурних українських епіцентрах вони здобудуть кращі можливості для самореалізації. Залишали донецький край, де була сформована їх національна і письменницька самосвідомість, М.Ю. Шаповал, В.М. Сосюра, М.Д. Руденко, І.О. Світличний, В.С. Стус, Г.Л. Гордасевич, Л.М. Талалай та ін. Було б спрощено трактувати вихід цих талановитих письменників як наслідок русифікаторства регіону, та все ж ця причина не була останньою.
Актуальність дисертаційної роботи полягає в необхідності наукового й обєктивного вивчення творчого доробку українських письменників Донеччини 20-80-х років ХХ століття. В українському літературознавстві, на жаль, досі не створено дослідження аналітично-узагальнюючого характеру, яке б всебічно висвітлювало особливості розвитку української літератури в шахтарському регіоні в умовах суворої партійної регламентації, розкривало значення даного літературного процесу в контексті української культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДОНЕЧЧИНИ 20-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок