Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати: СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНА АСИМЕТРІЯ МОРФОЛОГІЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

Загрузка...

СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНА АСИМЕТРІЯ МОРФОЛОГІЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"

Загрузка...Назва:
СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНА АСИМЕТРІЯ МОРФОЛОГІЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,71 KB
Завантажень:
169
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ Г.С. СКОВОРОДИ
Мороз Тетяна Юріївна
УДК 811.161.2’36
СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНА АСИМЕТРІЯ
МОРФОЛОГІЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2008


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник кандидат філологічних наук, професор
Олексенко Олена Андріївна,
Харківський національний педагогічний
університет імені Г.С. Сковороди,
завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Загнітко Анатолій Панасович,
Донецький національний університет,
завідувач кафедри української мови
та прикладної лінгвістики;
кандидат філологічних наук, доцент
Пономаренко Валентина Дмитрівна,
Харківський національний
університет імені В.Н. Каразіна,
доцент кафедри української мови.
Захист відбудеться 15 лютого 2008 року о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.053.05 у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди за адресою: 61002, м. Харків, вул. Артема, 29, ауд. 216.
Із дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за адресою: 61168, м. Харків, вул. Блюхера, 2, ауд. 215-В.
Автореферат розіслано 14 січня 2008 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.П. Карпенко


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблема форми і значення, семантики і граматики, їх першорядності й узаємозв’язку належить до однієї з центральних у мовознавстві, що зумовлено розумінням мови як дихотомічної системи, яка має план змісту і план вираження. Упродовж історії розвитку лінгвістики цю проблему вивчали представники різних наукових напрямів: формально орієнтованого, семантикоцентричного, структурно-семантичного, логіко-психологічного, функціонального. Це створило міцне підгрунтя для подальшого її дослідження. На сьогодні існує значний корпус праць, де сконцентрована увага на кореляції граматичної форми і змісту, зокрема таких лінгвістів, як В.Г. Адмоні, Н.Д. Арутюнова, Ш. Баллі, О.К. Безпояско, О.В. Бондарко, Т.В. Булигіна, В.В. Виноградов, І.Р. Вихованець, В.Г. Гак, К.Г. Городенська, М.М. Гухман, О. Єсперсен, В.А. Звегінцев, А.П. Загнітко, С.Д. Кацнельсон, С.О. Карцевський, О.А. Колесников, О.К. Кубрякова, Є. Курилович, І.К. Кучеренко, Ю.С. Маслов, І.Г. Матвіяс, І.Г. Милославський, Й.П. Мучник, Н.Г. Озерова, М.С. Поспєлов, О.О. Потебня, В.М. Русанівський, О.І. Смирницький, Л.В. Щерба, В.М. Ярцева та ін.
У межах висвітлення цієї проблематики дослідники постійно акцентували увагу на тому, що в системі граматичних категорій поряд із послідовними, типовими, симетричними виявами існують нетипові, асистемні, асиметричні явища. Їх аналіз на рівні морфології іменника, зокрема у вітчизняному мовознавстві, не характеризувався регулярністю й майже не зреалізовувався в появі спеціально присвячених цій проблемі досліджень. Лише останнім часом у працях О.А. Дубової, А.П. Загнітка, А.О. Колесникова, О.А. Колесникова, В.В. Мерінова, Н.Г. Озерової, В.М. Фурси та ін. питання асиметрії між формою та значенням іменникових морфологічних одиниць, узаємодії лексичного та граматичного на шляху формування й подолання (компенсації) асиметрії посіли місце серед основних. Цінність досліджень згаданих науковців полягає в утвердженні семантико-граматичної асиметрії в морфологічних категоріях іменника як закономірності, без осмислення якої об’єкт не може бути пізнаний в усій його складності й розмаїтті. Водночас, орієнтовані на вивчення тих чи інших часткових аспектів лексичної і граматичної специфіки іменника, праці дослідників не дають цілісного уявлення про феномен асиметричного на рівні морфологічних категорій іменника.
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНА АСИМЕТРІЯ МОРФОЛОГІЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок