Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АКСІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПРАГМАЛІНГВІСТИКИ: ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ОЦІНКИ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА РОСІЙСЬКІЙ МОВАХ

АКСІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПРАГМАЛІНГВІСТИКИ: ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ОЦІНКИ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА РОСІЙСЬКІЙ МОВАХ / сторінка 15

Назва:
АКСІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПРАГМАЛІНГВІСТИКИ: ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ОЦІНКИ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА РОСІЙСЬКІЙ МОВАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
39,03 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
Частковооцінні предикати здатні створювати ефект поліпредикативності, оскільки їхня семантика передбачає ще один, прихований предикат. У фразі Вам, неукам, цього не зрозуміти імпліцитно виражається судження “Я вважаю вас неуками”. На жаль, систематизованого опису засобів вираження категорії оцінки на граматичному рівні на сьогодні не існує.
У підрозділі 4.7. “Категорія оцінки і категорія модальності: точки дотику та відмінності” зазначено, що категорія модальності відображає суб’єктивне ставлення мовця до змісту висловлювання, тобто характеризує мову з боку прагматичної та характеризуючої функцій. Категорія модальності, як і категорія оцінки, є універсальною. Очевидно, можна стверджувати, що існує комплекс оцінних значень, які є об'єктом категорії модальності. До цього комплексу входять, наприклад: 1) оцінка мовцем змісту висловлювання з огляду на реальність/ірреальність, 2) оцінка мовцем змісту висловлю-вання з огляду на можливість/неможливість, необхідність, бажання, 3) оцінка мовцем змісту висловлювання з огляду на вірогідність/невірогідність, 4) налаштування мовця на мету, 5) ствердження або заперечення висловлювання мовцем, 6) емоційна і якісна оцінка мовцем змісту висловлювання. На думку більшості вчених, в обсяг модальності входять значення, які виражають раціональне чи емоційне ставлення мовця до дійсності. Емоційно-експресивна оцінка, яку мотивує мовець, належить до семантики модальності. Емоційна оцінка змісту висловлювання виражається, як відомо, різними засобами: лексичними, просодичними, за допомогою вигуків, складнопідрядних речень та ін.
Одним із способів вираження модальності є модальні слова, які у мовознавстві досі не мають єдиного статусу серед лексико-граматичних розрядів слів. Модальні слова ніби вклинюються у речення. У них знаходить своє вираження сфера оцінок і поглядів суб'єкта на дійсність і на способи її словесного вираження. Модальні слова визначають ставлення мовця до дійсності, зумовлене поглядами суб'єкта, і в цьому сенсі вони наближені до формальних значень дієслівних способів. Серед груп модальних слів є такі, що виражають оцінку, а отже, містяться в синкретичній зоні між сферою дії категорії модальності й категорії оцінки. Це модальні слова та словосполучення, що виражають емоційне ставлення мовця до різних сфер спілкування: до предметів і явищ об'єктивного світу, до предмета думки, до співрозмовника і його мовлення.
Крім того, виділяють частки, за допомогою яких виражається ставлення мовця до повідомлення як передбачуваного, частки, за допомогою яких мовець бажає викликати ту чи іншу реакцію на повідомлення з боку співрозмовника і под. Проте у системі часток також можна виявити синкретичну зону слів, що пов'язані як з категорією модальності, так і з категорією оцінки. Це частки, які виражають емоційне ставлення мовця до різних сфер спілкування: до предмета і явищ об'єктивного світу, до предмета думки, співрозмовника, його мовлення.
Вигуки також належать до класу слів, що синкретично репрезентують категорію модальності і категорію оцінки. Це клас слів, який виражає почуття та емоції людини, що є формою відображення об'єктивної дійсності. Вони соціально та емоційно усвідомлені і перебувають у тісному зв'язку з інтелектуальною сферою (наприклад, носії російської мови не можуть усвідомити вигук увы! як такий, що служить вираженню почуття радості; порівн. також специфічно національні українські вигуки типу агов!, ген!, гей! та ін.). За семантичними функціями прий-нято виділяти вигуки, що виражають емоції та емоційні оцінки (зона репрезентації категорії оцінки і категорії модальності), волевиявлення та етикетні вигуки. Вигуки, що виражають емоції й емоційну оцінку, виділяють, звичайно, при врахуванні семантичної функції.
Слід наголосити, що ці вигуки можуть виражати різне емоційне ставлення мовця до “шматочка” об'єктивної дійсності, який вміщено у конкретному висловлюванні. Це найбільша група вигуків. Їх, на думку вчених, як в українській, так і в російській мовах, майже 150. Ця група слів передає різноманітні відтінки, що вказують на ті чи інші емоційні реакції мовця на довколишню дійсність.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
Реферат на тему: АКСІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ПРАГМАЛІНГВІСТИКИ: ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ КАТЕГОРІЇ ОЦІНКИ В УКРАЇНСЬКІЙ ТА РОСІЙСЬКІЙ МОВАХ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок