Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ІКОНОГРАФІЧНИЙ СИМВОЛ В ДУХОВНО-ЕСТЕТИЧНІЙ СПАДЩИНІ П.ФЛОРЕНСЬКОГО

Загрузка...

ІКОНОГРАФІЧНИЙ СИМВОЛ В ДУХОВНО-ЕСТЕТИЧНІЙ СПАДЩИНІ П.ФЛОРЕНСЬКОГО

Назва:
ІКОНОГРАФІЧНИЙ СИМВОЛ В ДУХОВНО-ЕСТЕТИЧНІЙ СПАДЩИНІ П.ФЛОРЕНСЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,30 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ТАРАСА Шевченка
УДК 111.852:246.5
МАРТИНЕНКО ЛАРИСА БРОНІСЛАВІВНА
ІКОНОГРАФІЧНИЙ СИМВОЛ В ДУХОВНО-ЕСТЕТИЧНІЙ
СПАДЩИНІ П.ФЛОРЕНСЬКОГО
Спеціальність 09.00.08 - естетика
АВТОРЕФЕРАТ
на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на кафедрі етики, естетики та культурології філософського факультету.
Науковий керівник - Кучерюк Дмитро Юрійович, кандидат філософських наук, доцент
кафедри етики, естетики та культурології Київського національного
університету імені Тараса Шевченка.
Офіційні опоненти – Бичко Ада Корніївна, доктор філософських наук, професор кафедри
суспільних наук Київського державного інституту театрального
мистецтва імені І.К.Карпенка-Карого;

Дорога Алла Євгенівна, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Київського національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова.
Провідна установа – Дрогобицький державний педагогічний університет імені І.Я.Франка.
Захист відбудеться “__27___” _березня____________ 2003 року о ____ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.28 при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60,
аудиторія №327).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, зал №12).
Автореферат розісланий 25.02. 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.В.Шинкаренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Актуальність теми дослідження
Процес культурного відродження незалежної України супроводжується, з одного боку, вивільненням від ідеологічних догм і стереотипів, а з іншого, - прагненням осмислити отримані в спадщину духовно-естетичні цінності. Звісно, що осмислення духовно-естетичних цінностей, створених на теренах нашої батьківщини, повинне враховувати їх християнські витоки і зміст. Пріоритетним серед надбань естетичної творчості в нашій культурі визнається ікона, й відповідно, саме мистецтво іконопису займає в ній визначне місце, є показником християнської культури України.
Ікона є, насамперед, предметом естетичного сприйняття, тобто виконує поряд з культовою і художню функцію. Разом з тим абсолютизація мистецької цінності ікони не дозволяє зрозуміти дійсну цінність і зводить розуміння її до тлумачення простої ілюстративності й, відповідно, до ототожнення іконопису з малюванням портретів. Тому як богослови, так і філософи та мистецтвознавці наполягають на необхідності з’ясування в першу чергу так званої трансцендентальної сутності ікони, її високої духовності. Відповідно, іконопис покликаний виконувати такі важливі для культури сучасного суспільства функції як дидактичну та символічну, а в церковному житті і літургійну.
Вивчення ікони, насамперед, здійснюється в контексті її опису та систематизації, тобто іконографії, цієї, словами Н.Кондакова “абетки церковного мистецтва”. Осмисленням же ікони як духовного явища, чи, навіть, як духовно-естетичного феномену займається така наукова дисципліна як іконологія. Її яскравими представниками були визнані православні мислителі П.Флоренський, Є.Трубецькой, С.Булгаков, В.Лосський, Л.Успенський. З поміж них саме П.Флоренському вдалось, на наш погляд, ґрунтовно виразити сутність ікони, розкрити її ідейний потенціал, осмислити її місце в історико-культурній перспективі людства, визначити роль та функціональну значущість в духовному кліматі суспільства. З його ім’ям пов’язують і утвердження самостійного статусу і концептуальне оформлення так званої філософії ікони. Значною мірою це пов’язано з тим, що П.Флоренський володів винятковою естетичною та історичною обізнаністю в питаннях іконопису, який, до речі, вважав найвищим і неперевершеним видом мистецтва. В цьому відношенні надзвичайно корисними для духовного потенціалу є творчі здобутки П.Флоренського в галузі мистецтвознавства та його оригінальна іконологічна концепція, основні положення якої доцільно використовувати у вітчизняній теорії іконопису.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: ІКОНОГРАФІЧНИЙ СИМВОЛ В ДУХОВНО-ЕСТЕТИЧНІЙ СПАДЩИНІ П.ФЛОРЕНСЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок