Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Християнські мотиви та образи в драматургії Лесі Українки (морально-ціннісні аспекти)

Загрузка...

Християнські мотиви та образи в драматургії Лесі Українки (морально-ціннісні аспекти)

Назва:
Християнські мотиви та образи в драматургії Лесі Українки (морально-ціннісні аспекти)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,35 KB
Завантажень:
95
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Національна Академія Наук України
Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка
На правах рукопису
УДК 883.3.09.-2
Банацька Наталія Анатоліївна
Християнські мотиви та образи
в драматургії Лесі Українки
(морально-ціннісні аспекти)
10.01.01 – українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2000
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано у відділі давньої та класичної української літератури Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, Скупейко Лукаш Іванович, старший науковий співробітник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Погребенник Володимир Федорович,
Національний педагогічний університет
ім. М. П. Драгоманова
кандидат філологічних наук, доцент
Гончар Олексій Іванович,
Київський державний інститут театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого
Провідна установа – Тернопільський державний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка, кафедра історії української літератури.
Захист відбудеться 17 жовтня 2000 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України за адресою: 01001,
м. Київ-1, вул. М. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в Науковій бібліотеці Інституту літератури
імені Т. Г. Шевченка НАН України (м. Київ-1, вул. М. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий 11 вересня 2000 року.
Учений секретар
спеціалізованої Вченої Ради,
доктор філологічних наук М. м. Сулима
Загальна характеристика дослідження
В умовах державотворення України, духовного й культурного відродження нації проблема морально-етичних орієнтацій особистості набуває особливого значення. “Головне, — зауважує М. Жулинський, — розкувати “невольничу душу” українця, спонукати його до саморуйнації комплексу рабської психіки, інакше національні ідеали не будуть досягнуті. А для цього має формуватися не безлика маса, злютована бездумно сприйнятою соціально-політичною візією, а сильна духом, інтелектуальна індивідуальність, особистість, для якої національна ідея є чітко осмисленою і усвідомленою системою ціннісних орієнтацій”) Жулинський М. Вірю в силу духа. — Луцьк: “Медіа”, 1999.).
Вдячним матеріалом у цьому плані є драматургічна творчість Лесі Українки. Орієнтуючись на кращі здобутки європейської й української драми, письменниця активно використовує духовні надбання світової культури, щоб крізь призму загальнолюдського глибше й повніше осягнути проблеми національного розвитку. Спираючись на досвід Біблії, Леся Українка шукала відповіді на питання, які висувала тогочасна дійсність та які, зрештою, не втратили актуальності й у наш час.
У літературознавстві певною мірою простежені творчі контакти Лесі Українки з Біблією. Плідним в осмисленні цієї теми був період 20-30 рр., зв’язаний з іменами М. Драй-Хмари, М. Зерова, М. Євшана, Б. Якубського, Д. Донцова, В. Васильченка, А. Харченка, О. Білецького та ін. Починаючи з 50-х рр., під тиском ідеологічних чинників стала домінувати думка про антирелігійну спрямованість творів письменниці та її атеїстичний світогляд. Однак дослідження християнської тематики продовжувалися, зокрема літературознавцями української діаспори (М. Ласло-Куцюк, Ю. Бойко-Блохін, П. Одарченко, В. Мокрий, В. Смерека та ін.). У 80—90-х рр. проблема рецепції біблійних образів та мотивів у драматургії Лесі Українки привертає дедалі більшу увагу. Праці таких дослідників, як М. Жулинського, В. Су-лими, Г. Сивоконя, Т. Гундорової, Л. Гром’як, І. Бетко, В. Погребенника, Л. Мороз, О. Турган, Л. Голомб, Я. Поліщука, С. Павличко задекларували нові підходи в інтерпретації її творчості загалом та зв’язків з християнством зокрема. Провідною стала думка про те, що до Біблії, християнства Леся Українка ставилася передусім як до явища культури, вияву багатовікового духовного досвіду людства. Як кожен видатний художник і мислитель вона черпала цей досвід із біблії, втілюючи його в яскравих художніх образах і персонажах.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Християнські мотиви та образи в драматургії Лесі Українки (морально-ціннісні аспекти)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок