Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологія комунікативної культури особистості школяра

Психологія комунікативної культури особистості школяра

Назва:
Психологія комунікативної культури особистості школяра
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
43,27 KB
Завантажень:
347
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 
Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України
КОРНІЯКА Ольга Миколаївна
 
УДК 159.946.3
Психологія комунікативної культури особистості школяра
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора психологічних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України.
Науковий консультант: | дійсний член АПН України доктор психологічних наук, професор
Максименко Сергій Дмитрович, Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, директор
Офіційні опоненти: | член-кореспондент АПН України, доктор психологічних наук, професор
Бондаренко Олександр Федорович, Київський національний лінгвістичний університет, завідувач кафедри психології
доктор психологічних наук, професор
Піроженко Тамара Олександрівна,
Київський міжнародний університет,
завідувачка кафедри психології
доктор психологічних наук, доцент
Щербан Тетяна Дмитріївна,
Мукачівський технологічний інститут
МОН України, завідувачка кафедри
гуманітарних дисциплін
Захист відбудеться 25 вересня 2007 року об 11.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.453.01 в Інституті психології ім. Г.С. Костюка АПН України за адресою: 01033, м. Київ – 33, вул. Паньківська, 2.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту психології
ім. Г.С. Костюка АПН України.
Автореферат розіслано “23 серпня“ 2007 року
Вчений секретар
спеціалізовано вченої ради Г.О. Балл


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Кардинальні зміни у всіх сферах буття українського суспільства на порозі ХХІ століття зумовили трансформацію життєвих орієнтацій його членів, посилили потребу в соціально важливих особистісних якостях і комунікативних вміннях, які сприяли б моральності та гармонізації поведінки в міжособистісній взаємодії. На порядок денний постало питання з’ясування психологічних можливостей поліпшення культури спілкування у соціумі. У зв’язку з цим набула особливої актуальності потреба у вивченні комунікативної культури не тільки в когнітивній чи діяльнісній парадигмі, а передусім у контексті становлення особистості як носія культури.
У зв’язку з цим зазначимо, що спроби визначення змістової специфіки культури спілкування в галузі психологічних досліджень робилися неодноразово. Спочатку поняття культури спілкування розглядалося суто в науково-педагогічному значенні – як вихованість особистості, тобто малася на увазі нормативність її поведінки, детермінована пізнавальним і моральним досвідом. У подальшому – в останнє десятиріччя минулого сторіччя – діапазон тлумачень поняття культури спілкування коливався від її розуміння як здатності людини до спілкування до ототожнення з комунікативною компетентністю. Останню природно віднести до інструментальних засобів суб’єкта спілкування, оскільки вона являє собою сукупність його знань, вмінь та навичок.
Термін “культура спілкування” ввійшов у науковий обіг наприкінці минулого століття, і його дефініція лишається ще надто дискусійною. Крім того, в наукових працях зазвичай аналізуються окремі види культури спілкування. Найбільш докладно охарактеризована культура педагогічного спілкування, яка передбачає володіння педагогом системою професійно важливих особистісних якостей і комунікативних вмінь. Зокрема, питання теоретико-методологічних засад педагогічного спілкування, його змісту і функцій, механізмів і стратегій оптимальної взаємодії в системі “вчитель – учні”, а також проблему становлення особистості й її розвитку як суб’єкта навчання та спілкування, його культури і питання комунікативно-мовленнєвого розвитку дитини розробляли такі вітчизняні вчені: Б.Ф. Баєв, Г.С. Костюк, О.О. Раєвський, І.О. Синиця, П.Р. Чамата і – в наш час – Г.О. Балл, І.Д. Бех, О.Ф. Бондаренко, М.Й. Боришевський, О.В. Киричук, С.Д. Максименко, Т.О. Піроженко, В.В. Рибалка, Т.А. Російчук, Г.Л. Чайка, Н.В. Чепелєва, Т.К. Чмут, Т.Д. Щербан та ін.
Поза тим оцінка актуального стану досліджуваної проблеми свідчить про те, що і нині ні загальна, ні педагогічна та вікова психологія не мають цілісної теорії і системи практичних заходів для формування комунікативної культури, що визначає ефективність пізнавально-комунікативної діяльності школяра у різні вікові періоди його психічного розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29 
Реферат на тему: Психологія комунікативної культури особистості школяра

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок