Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПОЕТИЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ НЕОКЛАСИКІВ

Загрузка...

ПОЕТИЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ НЕОКЛАСИКІВ

Назва:
ПОЕТИЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ НЕОКЛАСИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,90 KB
Завантажень:
53
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ В.Н. КАРАЗІНА
КУДРЯШОВА МАРИНА ВОЛОДИМИРІВНА
УДК 801.6:81’371
ПОЕТИЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ НЕОКЛАСИКІВ
10.02.01 – українська мова
А в т о р е ф е р а т
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2000


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна.
Науковий керівник:
кандидат філологічних наук Філон Микола Іванович, доцент кафедри української мови Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, Лисиченко Лідія Андріївна,
професор кафедри української мови Харківського державного
педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди
кандидат філологічних наук Нелюба Анатолій Миколайович, доцент кафедри українознавства
Харківського університету внутрішніх справ.
Провідна організація:
Запорізький державний університет, кафедра української мови
Захист відбудеться “22” березня 2000 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої ради К 64. 051. 07 у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна за адресою:
61077, м. Харків, майдан Свободи, 4, ауд. ІІ-37.
Із дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету
ім. В.Н.Каразіна.
Автореферат розіслано “ 20” лютого 2000 року.
Учений секретар спеціалізованої
вченої ради ________ І.В. Муромцев


Загальна характеристика дисертації
Актуальність теми. Ідіолект визначається характерною єдністю і внутрішнім зв’язком усіх використовуваних письменником художніх мовних засобів. Специфіка індивідуально-образного розуміння дійсності обов’язково позначається на принципах добору художньо-виражальних засобів, необхідних для адекватного втілення авторського задуму. Мовленнєва поетична творчість пов’язана передусім із добором лексичних одиниць, з особливостями функціонування лексем у контексті, побудовою поетичної фрази, смисловою насиченістю слова. У цьому плані вивчення поетичного словника є органічною частиною комплексного дослідження стилістико-мовленнєвої специфіки художньої літератури.
З метою вичерпного опису й характеристики ідіостилів видатних письменників дослідники звертаються до створення словників нового для вітчизняної лексикографії жанру – письменницьких, авторських. Для української науки початком робіт у цій галузі став лексикографічний комплекс, що об’єднав академічне видання "Словник мови Шевченка" (т.І-ІІ, К., 1964) та "Словарь русских призведений Шевченко" (т.І-ІІ, К., 1968). У шевченківських словниках представлені різні складники ідіостилю письменника – загальні та власні назви, слова узуальні, оказіональні. Незважаючи на вичерпну лексикографічну фіксацію вживаної лексики у названих словниках, при тлумаченні семантики окремих слів-образів спостерігаємо деякі неточності при описі образних значень Венєвцева Л.В. До питання про принципи подання власних назв у словнику мови письменника // Вісник Харківського університету. - № 284. Т.Г. Шевченко. Питання мовознавства і літературознавства. - Харків, 1986. - С.64-71; Молотаєва Н.В. Етноміфологеми у художньому мовленні Т.Шевченка: концепт і знак // Мовознавство. -1994. - №2-3. - С.15-20. У зв’язку з цим перед сучасною лінгвопоетикою постає важливе завдання: вивчення письменницького словника із залученням поетичних і культурних дискурсів, дослідження впливу ситуативного і соціально-культурного контексту на значення поетичного слова та його функціональне навантаження в тексті, що і зумовлює актуальність дисертаційного дослідження. Важливим і необхідним є укладання поетичних словників, завдання яких – у найбільш широкому плані – полягає в маніфестації образів, символів, їх знакових і художньо-естетичних функцій, виявлення етнічної специфіки актуалізованих образів.
В українській поезії початку ХХ століття ідіостилі поетів формуються й існують у рамках літературних шкіл, напрямів, угруповань. Спільність світовідчуття, світорозуміння, естетичних поглядів обумовлює появу характерних для представників певного літературного угруповання сталих і повторюваних способів відображення дійсності, домінування певних поетичних форм, відбору й організації мовних засобів створення образів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: ПОЕТИЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКИХ НЕОКЛАСИКІВ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок