Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ (90-і рр. ХІХ ст. – 1917 р.)

Загрузка...

РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ (90-і рр. ХІХ ст. – 1917 р.) / сторінка 9

Назва:
РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ (90-і рр. ХІХ ст. – 1917 р.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,85 KB
Завантажень:
238
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Збільшився експорт коней, свиней, птиці, яєць.
Отже, посилення технічної оснащеності сільського господарства та поліпшення структури посівних площ позитивно позначалися на ефективності виробництва, сприяли підвищенню врожайності на поміщицьких та селянських землях, внаслідок чого поступово розвивалося підприємництво в аграрному секторі економіки Лівобережжя.
На розвиток підприємництва в сільській місцевості також впливали демографічні та міграційні чинники.
Протягом кінця ХІХ – початку ХХ ст. внаслідок капіталізації аграрної сфери на селі зростало аграрне перенаселення. Так, на Лівобережжі природний приріст населення лише за 1897-1906 рр. становив більше 20%. Розміщення та густота населення були тісно повязані з розвитком приватних землеволодінь та землеробської культури. Таке становище сприяло постійному зростанню кількості безробітних. В результаті аграрного перенаселення на Лівобережній Україні 68% від загальної кількості працездатних становили надлишок робочої сили, які поповнювали ряди безробітних. Внаслідок цього селяни змушені були знаходити додаткові прибутки, які отримували від промислів та найму. Однак промисли часто істотно не поповнювали їх бюджет.
Дисертант вказує, що у сільському господарстві відбувався процес відтоку значної маси селянства на заробітки внаслідок відокремлення виробників від засобів виробництва і зосередження їх у руках чисельно незначної, але економічно досить міцної сільської буржуазії. Але пережитки кріпацтва стримували процес міграції і поглинання надлишку робочої сили у промисловості і сільськогосподарських роботах, посилюючи аграрне перенаселення, хоча в той же час погіршення соціально-економічного становища селянства, його розшарування позначалося на зростанні кількості відхідників. Загалом міграцію селянства спричинили аграрна криза, внаслідок якої відбувалося збіднення селян, подекуди посилення методів напівфеодальної експлуатації і пошук додаткових заробітків. Певним чином міграція сприяла поглибленню процесу формування якісно нової генерації селян.
Отже, активна міграція селянства з малоземельних губерній (Лівобережжя) до багатоземельних (Південна Україна, Середня Азія, Сибір, Кавказ, Далекій Схід тощо) відіграла значну роль у розвитку міжнаціональних зв’язків і, головне, прискорила розвиток капіталістичних відносин в аграрному секторі. Цьому також сприяв політичний курс, що поглибив процес подальшого розшарування сільських мешканців, внаслідок якого виділився прошарок сільських підприємців.
У четвертому розділі – “Трансформація підприємництва в аграрному секторі з початку ХХ ст. до 1917 р.” розкривається специфіка сільського підприємництва в період буржуазної революції 1905-1907 рр., аналізується вплив столипінської аграрної реформи на розвиток сільського підприємництва, висвітлюються особливості аграрного підприємництва в роки Першої світової війни.
Автор зазначає, що на якісні зміни сільського підприємництва впливало погіршення економічного становища селян на початку ХХ ст., спричинене революційною ситуацією та власне революційними подіями 1905-1907 рр. На Лівобережжі форми селянського руху були різноманітними: від погромів економій, масових порубів лісу, мітингів до вимагання поліпшити умови праці. В ньому чисельно переважали середняки, які домагалися зменшення орендної плати за землю та збільшення орендного фонду, але участь також брало і найбідніше селянство. Також спротив чинили й сільські підприємці. Але характерним було те, що селянський рух спрямовувався як проти поміщиків, так і проти сільських


підприємців та орендарів, причому кожний учасник прагнув розв’язати власні економічні проблеми.
Із наростанням руху всього селянства проти поміщиків продовжувала розгортатися боротьба між двома групами села: сільськими підприємцями і сільською біднотою. Наприклад, найбідніше селянство часто знищувало майно не тільки дворян, а й більш-менш заможних селян. Причому сільська верхівка хоча й була зацікавлена у знищенні поміщицьких латифундій та інших пережитків кріпацтва, проте діяла нерішуче, займаючи або нейтральну позицію, або переходячи на бік царату.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
Реферат на тему: РОЗВИТОК ПІДПРИЄМНИЦТВА В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ЕКОНОМІКИ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ (90-і рр. ХІХ ст. – 1917 р.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок