Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> жанрова диференціація і Поетика Українського історичного оповідання xix – початку xx століття

жанрова диференціація і Поетика Українського історичного оповідання xix – початку xx століття

Назва:
жанрова диференціація і Поетика Українського історичного оповідання xix – початку xx століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,29 KB
Завантажень:
351
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Міністерство освіти і науки України
Дніпропетровський національний університет
Бабенко Ірина Дмитрівна
УДК: 821.162.205’06 – 32.09 „18/19”
жанрова диференціація і Поетика
Українського історичного оповідання
xix – початку xx століття
10.01.01 – українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української літератури Запорізького національного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник:
доктор філологічних наук, професор Шевченко Віталій Федорович, Запорізький національний університет, завідувач кафедри теорії літератури і журналістики.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор Галич Олександр Андрійович, Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри української літератури;
кандидат філологічних наук, доцент Конончук Михайло Миколайович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, доцент кафедри історії української літератури і шевченкознавства.
Провідна установа:
Донецький національний університет, кафедра української літератури та фольклористики,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться 9 листопада 2005 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.12 у Дніпропетровському національному університеті (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Т.Шевченка 1).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8.
Автореферат розіслано 7 жовтня 2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
І.В.Кропивко


ЗАГАльна характеристика роботи
Актуальність теми. Оповіданню – давньому, універсальному й динамічному епічному жанру – дослідники відводять одне з центральних місць у жанровій системі як світової, так і кожної з національних літератур. Адже стан розвитку оповідання багато в чому репрезентує інтенсифікацію літературного процесу, засвідчує оперативні можливості художнього пізнання і відображення дійсності, дає уявлення про розмаїття їх форм, засобів і прийомів.
Закономірно, малому прозовому жанру присвячено значно менше статей і рецензій, колективних праць і монографій, ніж, скажімо, великому епічному жанру – роману, на художній досвід оповідання спираються значно менше авторів історико-літературних і теоретичних досліджень.
Жанровий різновид – історичне оповідання досі не був обєктом літературознавчих студій. Хоча історичні оповідання творилися в українській літературі впродовж тисячоліття її розвитку, вони залишалися „розсипаними” по різних виданнях, періодиці, рукописах тощо. Ідеологічне свавілля, літературознавче забуття йшли поруч із видавничою байдужістю. І лише недавно було складено бібліографію історичного оповідання, відібрано „найсуттєвіші, найліпші, найпредметніші його зразки”, укладено їх у формі чотирьох книг і видано під назвою „Дерево пам’яті” (1990-1994 р.р.). Процес дослідження жанрових зразків триває, в історію літератури повернено викреслені чи забуті імена та твори, знищено так звані „білі плями”, „прогалини”, досягнуто певної повноти накопичення літературних фактів, але досі немає системного й об’єктивного осмислення та аналізу жанрової специфіки історичного оповідання. Виникає необхідність вивчення самобутності та суверенності пошуків письменників або періоду історії літератури, конкретних творів, їх коментарів і характеристик на основі найновіших критеріїв дослідження мистецтва слова.
Дисертація є першим кроком по шляху, який веде до створення наукової історії українського історичного оповідання, звільнення цього жанрового різновиду від звинувачень літературознавців радянської доби в ідейній та художній неповноцінності. Визначальними рисами дослідження є відмова від канонізованих ідеологічних підходів у оцінці текстів, розширення аналітичного діапазону, введення в науковий обіг нових письменницьких імен і художніх творів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Реферат на тему: жанрова диференціація і Поетика Українського історичного оповідання xix – початку xx століття

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок