Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГРАМЕМНА СТРУКТУРА КАТЕГОРІЇ ТЕМПОРАЛЬНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

ГРАМЕМНА СТРУКТУРА КАТЕГОРІЇ ТЕМПОРАЛЬНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
ГРАМЕМНА СТРУКТУРА КАТЕГОРІЇ ТЕМПОРАЛЬНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,99 KB
Завантажень:
350
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
РОМАНЮК Світлана Андріївна
УДК 811.161.2’367.7
ГРАМЕМНА СТРУКТУРА КАТЕГОРІЇ ТЕМПОРАЛЬНОСТІ
В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2007
Дисертація є рукописом.
Роботу виконано на кафедрі української мови та видавничої справи Волинського державного університету імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Мірченко Микола Васильович,
Волинський державний університет імені Лесі Українки, завідувач кафедри української мови та видавничої справи.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор,
академік Академії вищої школи України
Шульжук Каленик Федорович,
Рівненський державний гуманітарний університет,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Дудко Ірина Володимирівна,
Інститут української філології
Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова
.
Захист відбудеться „26” вересня 2007 р. о 16 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано „17” серпня 2007 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук В.М. Фурса
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У сучасній філологічній науці концепт часу інтерпретують у поняттях граматичного і художнього часу, а також у категорії темпоральності. Це явища, що перебувають у стосунках взаємного перетину, інтерпретуючи з того або того боку часову тривалість описуваних подій, станів, але мають власний потенціал засобів вираження і функціонування.
Мові властива темпоральна багатовекторність, тому вона може виражати всі часові сфери буття – минуле, теперішнє, майбутнє. Час у мові (лінгвістичний) і час в об’єктивній дійсності корелюють за ознакою абсолютності / відносності. Перший позначає стосунок дії, стану до певних часових координат, не обмежуючись у своєму вираженні лише парадигмою дієслівного часу. Спеціалізованими засобами реалізації категорії часу в мові (в українській і в інших слов’янських) є форми дієслова, які узагальнюють її функціонування, проте не завжди адекватно і повно передають об’єктивний час перебігу дії. Часову тривалість дії, події передають у мові та мовленні й поза межами дієслівної системи. Для відображення часу дієслова нерозривні з лексичними показниками часу, семантикою часових прийменників, формами відмінків, особливими синтаксичними конструкціями, текстуальними умовами та інтонацією.
Категорія темпоральності ґрунтується на лінгвістичних одиницях, які репрезентують функціонально-семантичну зовнішньо- та внутрішньо темпоральну систему, компонентами якої є морфологічна категорія часу дієслова, синтаксична категорія часу речення, категорії таксису і аспектуальності. Категорію часу традиційно визначають як таку, що слугує зовнішній локалізації ситуацій на часовій шкалі. Категорія виду характеризує внутрішній бік подій, ситуацій, визначаючи спосіб їхнього перебігу. Категорія темпоральності вирізняється тим, що її моделюють одиниці різних рівнів, які пов’язані між собою на основі загальної ідеї часу.
Дослідження статусу й структури категорії темпоральності в українській мові стосується актуальних проблем теоретичної граматики. Широке витлумачення часу інтегрує комплекс часових значень, а тому потребує чітко вираженої диференціації її складників. Специфічні особливості кожного з компонентів темпорального комплексу і різноманітні аспекти їхньої взаємодії мають бути проаналізовані в межах цілісної системи. Зазначений підхід до такого аналізу ґрунтується на положеннях сучасних функціонально-граматичних досліджень.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: ГРАМЕМНА СТРУКТУРА КАТЕГОРІЇ ТЕМПОРАЛЬНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок