Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мовна особистість УЛАСА сАМЧУКА /СВІТОГЛЯДНА ОРІЄНТАЦІЯ І МОВОТВОРЧІСТЬ/

Мовна особистість УЛАСА сАМЧУКА /СВІТОГЛЯДНА ОРІЄНТАЦІЯ І МОВОТВОРЧІСТЬ/

Назва:
Мовна особистість УЛАСА сАМЧУКА /СВІТОГЛЯДНА ОРІЄНТАЦІЯ І МОВОТВОРЧІСТЬ/
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,43 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Стецій Вадим Федорович
УДК 811.161.2.81’38
Мовна особистість УЛАСА сАМЧУКА
/СВІТОГЛЯДНА ОРІЄНТАЦІЯ І МОВОТВОРЧІСТЬ/
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Слов’янського державного педагогічного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник- доктор філологічних наук, професор
Городенська Катерина Григорівна,
Інститут української мови НАН України,
заступник директора Інституту.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Калашник Володимир Семенович,
Харківський національний університет
ім. В.Н.Каразіна, професор
кафедри української мови;
кандидат філолгічних наук, доцент
Вінтонів Михайло Олексійович,
Донецькій національний університет,
доцент кафедри української мови.
Провідна установа - Запорізький національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Запоріжжя.
Захист відбудеться 23 жовтня 2003р. об 11.00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 11.051.04 при Донецькому національному університеті (83055, м. Донецьк – 55, вул. Університетська, 24).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк – 55, вул. Університетська, 24).
Автореферат розіслано “22” вересня 2003р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор філологічних наук М.Г. Сенів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Серед майстрів української прози ХХ століття постать Уласа Самчука чи не найсамобутніша. Славу одного з найвизначніших прозаїків, що творив у вигнанні, він здобув за художньо неординарне дослідження ідеї української державності в романі-трилогії “Волинь”.
Мовна особистість письменника розкривається через мову його художніх творів, через сукупність виражальних засобів, які вирізняють майстра як індивідуальну особистість з-поміж інших митців художнього слова.
Об’єднавчою основою всіх одиниць мовної особистості автора художніх творів є його світобачення, тому проблема вивчення індивідуального стилю певного письменника тісно пов’язана з проблемою його мовної картини світу.
Дослідженню індивідуального стилю письменника через мову його творів присвячено багато праць. В українському мовознавстві – це праці М.Ф. Сулими, В.І. Масальського, П.П.Плюща, Г.М. Удовиченка, С.Я. Єрмоленко, Н.М. Сологуб, Л.О. Ставицької, А.К.Мойсієнка, Н.С. Дужик, Л.В. Зіневич та ін.
Вивчення мовного аспекту індивідуального стилю дає змогу побачити індивідуальну неповторність письменника в поданій ним вербально-естетичній картині світу, оцінити його внесок у систему вже наявних словесних художніх засобів національної мови, визначити загальні закономірності й провідні тенденції розвитку літературної мови.
Актуальність дисертаційного дослідження зумовлена важливістю вивчення домінантних одиниць художнього тексту, які виявляють світоглядну орієнтацію письменника. Такими домінантними одиницями є ключові слова, система художніх тропів, сакральна лексика, які дають змогу глибше й повніше осмислити мовну особистість У. Самчука, його естетичне кредо.
Це дослідження сприятиме аналізу закономірностей художнього перетворення слова і водночас виявленню індивідуально-авторської мовної специфіки. Розгляд мовної особистості У. Самчука спонукає до висвітлення проблеми зв’язку між мовою і світоглядною орієнтацією автора, що відображається в моделюванні особливого лінгвального світу, формуванні наскрізних мовних образів, активізації ключових слів і сакральної лексики та інших проблем.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Напрямок дисертаційного дослідження тісно пов’язаний з комплексною науковою темою кафедри української мови Слов’янського державного педагогічного університету “Актуальні проблеми сучасної української філології та їх реалізація на заняттях з мови і літератури”.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Мовна особистість УЛАСА сАМЧУКА /СВІТОГЛЯДНА ОРІЄНТАЦІЯ І МОВОТВОРЧІСТЬ/

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок