Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УКРАЇНСЬКА АНТРОПОНІМІЯ У ГЕНЕРАЛЬНОМУ ОПИСІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.: СЛОВОТВІРНА І МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА (на матеріалі Київської сотні Київського полку)

УКРАЇНСЬКА АНТРОПОНІМІЯ У ГЕНЕРАЛЬНОМУ ОПИСІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.: СЛОВОТВІРНА І МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА (на матеріалі Київської сотні Київського полку)

Назва:
УКРАЇНСЬКА АНТРОПОНІМІЯ У ГЕНЕРАЛЬНОМУ ОПИСІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.: СЛОВОТВІРНА І МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА (на матеріалі Київської сотні Київського полку)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,06 KB
Завантажень:
272
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
ГЛУЩИК СЕРГІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
УДК 811.161.2’373.23
УКРАЇНСЬКА АНТРОПОНІМІЯ
У ГЕНЕРАЛЬНОМУ ОПИСІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.:
СЛОВОТВІРНА І МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА
(на матеріалі Київської сотні Київського полку)
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: | член-кореспондент НАН України, доктор філологічних наук, професор
НІМЧУК Василь Васильович,
Інститут української мови НАН України,
директор.
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
ҐРЕЩУК Василь Васильович,
Прикарпатський державний університет імені В.Стефаника,
завідувач кафедри української мови.
кандидат філологічних наук, доцент
СЕМЕРЕНКО Ганна Василівна,
Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова,
доцент кафедри мови та методики викладання мови у початковій школі.
Провідна установа: | Київський національний уіверситет імені Тараса Шевченка, кафедра історії української мови, Кабінет Міністрів України, м. Київ.
Захист відбудеться “ 02 ” грудня 2003 року о 14.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розіслано “_30___” __жовтня____ 2003 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Серед усіх елементів мови чи не найбільшу увагу привертає система власних імен. Власне ім’я є особливою мовною одиницею, котра становить невід’ємну частину життєдіяльності людей і тому викликає особливий інтерес як з боку окремого індивіда, так і з боку його оточення. В імені, процесі його вибору, особливостях функціонування відображається діалектика взаємодії об’єктивного та суб’єктивного, мовних та позамовних чинників.
Українська антропоніміка сформувалась як окрема галузь ономастики. Цьому сприяли міжнародні й національні ономастичні конгреси та конференції, видання спеціалізованих журналів та збірників. Починаючи з 80-х років ХХ століття, ґрунтовні й різнобічні дослідження ономастики втілилися в дисертаційних роботах. Наукові розвідки останніх десятиліть, які здійснили С.П.Бевзенко, В.В.Німчук, І.М.Желєзняк, І.Д.Сухомлин, М.Л.Худаш, П.П.Чучка, С.М.Медвідь-Пахомова, сприяли формуванню системи антропонімічної термінології, цілісному вивченню антропонімії в синхронічному та діахронічному аспектах. Окремі періоди розвитку антропонімії досліджено у працях Л.Л.Гумецької (XIV–XV століття), М.О.Демчук (слов’янські автохтонні імена XIV–XVII століть), Р.Й.Керсти (чоловічі іменування XVI століття), Р.І.Осташа (антропонімія реєстру Запорозького війська 1649 року), О.Д.Неділько (ІІ пол. XVII – І пол. XVIII століть). Сучасним українським прізвищам присвячено праці Ю.К.Редька.
Одним з історичних джерел, що дає можливість вивчення української антропонімії ІІ половини XVIII століття, є Генеральний опис Лівобережної України 1765–1769 років, який був першим переписом мешканців Гетьманщини і відображав їхній соціально-економічний статус, походження, володіння майном, родинні та суспільні відносини. Через російсько-турецьку війну 1769 р. перепис не було закінчено. Виняток становить тільки Київський полк, у якому перепис завершено у серпні 1767 р. Нині Генеральний опис зберігається у фондах Центрального державного історичного архіву України й налічує 969 одиниць зберігання. У ньому наведено відомості про 3500 населених пунктів 10 полків.
Відомості в Описі подано скорописом другої половини XVIII ст. Варіативність написання літер, різні почерки, а також загальний стан документа в багатьох випадках ускладнюють його прочитання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УКРАЇНСЬКА АНТРОПОНІМІЯ У ГЕНЕРАЛЬНОМУ ОПИСІ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ УКРАЇНИ 1765-1769 рр.: СЛОВОТВІРНА І МОРФОЛОГІЧНА СТРУКТУРА (на матеріалі Київської сотні Київського полку)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок