Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мовна норма і варіантність в українській науковій термінології

Мовна норма і варіантність в українській науковій термінології

Назва:
Мовна норма і варіантність в українській науковій термінології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,95 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Харківський національний університет
імені В. Н. Каразіна
РАДЧЕНКО ОЛЬГА ІВАНІВНА
УДК 811.161.2:001.4
Мовна норма і варіантність
в українській науковій термінології
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків - 2000
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано на кафедрі української мови Харківського національного
університету імені В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник кандидат філологічних наук,
доцент кафедри української мови
Харківського національного
університету імені В.Н. Каразіна
Боярова Людмила Георгіївна
Офіційні опоненти доктор філологічних наук,
професор кафедри української мови
Харківського державного педагогічного
університету імені Г.С. Сковороди
Дорошенко Сергій Іванович;
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри українознавства
Харківської державної академії
технології та організації харчування
Покровська Ольга Анатоліївна
Провідна установа Запорізький державний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Запоріжжя
Захист відбудеться 25 жовтня 2000 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64. 051. 07 у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна за адресою : 61077, Харків, пл. Свободи, 4, ауд. ІІ - 37
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (61077, Харків, пл. Свободи, 4)
Автореферат розісланий “23” вересня 2000 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, професор І.В. Муромцев


1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
У зв’язку з набуттям українською мовою державного статусу виникла потреба розбудови власне української термінології, що пов’язано з оновленням термінологічної мовної норми та її кодифікації. Нормативний аспект вивчення термінології звичайно пов’язують із мовною правильністю утворення, вживання, вимови та написання термінів. Без цього не можна забезпечити загальну повноцінність ні окремого терміна, ні всієї терміносистеми. Важливою для нормалізації термінології є теорія варіантності терміна.
У дисертації досліджується проблема мовної норми і варіантності на матеріалі української наукової термінології. Вітчизняні та зарубіжні мовознавці мають певні здобутки в осмисленні цієї проблеми. Різні її аспекти розглядалися у працях, присвячених загальним питанням норми і варіантності (В.Виноградов, К.Горбачевич, В.Іцкович, М.Пилинський), нормі саме в термінології (В.Даниленко, Т.Кияк, Л.Скворцов) і варіантності в термінології (К.Авербух, В.Молодець, Т.Пристайко). Більш вивченими в науковій літературі є залежність норми від мовної системи, критерії нормативності мовної одиниці, типологія варіантів слова. Але залишаються малодослідженими взаємозв’язки мовної норми і варіантності в термінології, структурні типи термінів-варіантів, причини їхнього виникнення та особливості функціонування. Незважаючи на великий обсяг лексикографічної продукції в сучасній Україні, немає й досі робіт, які б узагальнили досвід термінографів щодо розроблення зазначених одиниць у словниках. Актуальність теми дисертації зумовлена відсутністю у вітчизняному мовознавстві монографічних досліджень названих питань. Поглиблене вивчення термінів-варіантів необхідне для подальшої нормалізації української наукової термінології, а також для якіснішої кодифікації термінологічної мовної норми.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами. Дисертація відповідає загальній науковій проблемі кафедри української мови Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна “Аналіз системи рівнів української мови ХVII – ХХ століть”.
Метою дисертаційної роботи є виявлення особливостей взаємозв’язку мовної норми і варіантності в українській науковій термінології. У роботі ставляться такі завдання:
1.
Уточнити і доповнити зміст та обсяг понять “мовна норма в термінології”, “терміни-варіанти”, “словникова кодифікація”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Мовна норма і варіантність в українській науковій термінології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок