Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX–початку ХХ ст.)

Загрузка...

Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX–початку ХХ ст.)

Назва:
Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX–початку ХХ ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,32 KB
Завантажень:
258
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології
ім. М. Т. Рильського НАН України
Аксьонова Наталя Володимирівна
УДК 165.212:796.11(477.54)
Міфо-ритуальні основи дитячих ігор
(на матеріалах Слобожанщини
кінця XIX–початку ХХ ст.)
Спеціальність – 07.00.05 – етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі “Український етнологічний центр” Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України.
Науковий керівник: кандидат історичних наук Балушок Василь Григорович старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук Глушко Михайло Степанович, професор кафедри етнології Львівського національного університету імені Івана Франка;
кандидат історичних наук Пошивайло Ігор Володимирович, заступник директора з наукової роботи Українського центру народної культури “Музею Івана Гончара”.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра етнології та краєзнавства, історичний факультет, м. Київ.
Захист відбудеться 16 лютого 2007 р. о 9.00 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01 Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України за адресою: м. Київ, вул. М. Грушевського, 4
Автореферат розісланий 15 січня 2007 р.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук О. О. Микитенко


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. Ігри належать до таких сфер традиційно-побутової культури, в яких відображаються світоглядні уявлення, вміщується духовний світ та обрядово-міфологічні культи їх носіїв. Гра – така ж необхідна форма суспільної поведінки, як і ритуал. Етнографія має багаті традиції у вивченні ігор, проте питання про суть ігрової поведінки досі залишається дискусійним. У даній дисертації термін “гра” використовується у понятті добровільної дії або заняття, що проходить у конкретно-часових і просторових рамках за вільно обумовленими, але абсолютно несталими правилами. Вона має обмежену власними рамками, мету, супроводжується емоційним почуттям, а також розумінням знаходження її учасників “в іншому вимірі”, відмінному від повсякденного життя.
Тому першочерговим завданням у вивченні гри є розкриття її глибинних пластів. Це дає можливість розкрити особливості світоглядних уявлень і норм українців та реконструювати низку елементів культури їхніх слов’янських предків. Вивчення ігор у розрізі їх обрядово-міфологічного значення дозволяє заглибитися у давні пласти, зокрема загальнослов’янські, народної культури. Продуктивність такого дослідження показали у своїх працях О. Потебня та М. Сумцов. Вони та їх послідовники довели наявність міфологічної основи в дитячих іграх і наголосили, що семантика дитячих ігор близька до народних обрядів.
Ритуалізація гри та її зв’язок з обрядовістю постійно вивчається з різних точок зору. Здобутки досліджень Т. Бернштам, І. Морозова, І. Слєпцової, Г. Любимової, О. Чебанюк визначають, що ігри дуже тісно пов’язані з переходовими обрядами, календарними звичаями, ініціаційними випробуваннями, мають міфологічну основу, яка притаманна народній обрядовості.
Сьогодні наукові знання перебувають у пошуку нових методологічних парадигм, які б надали змогу глибше дослідити накопичений емпіричний матеріал. Поєднання міфічного та ритуального підходів до вивчення ігрових персонажів та дій зможе надати нового імпульсу цілому явищу традиційно-побутової культури – дитячим іграм.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Реферат на тему: Міфо-ритуальні основи дитячих ігор (на матеріалах Слобожанщини кінця XIX–початку ХХ ст.)

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок