Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Стилістично знижена лексика в мові сучасної української публіцистики

Стилістично знижена лексика в мові сучасної української публіцистики

Назва:
Стилістично знижена лексика в мові сучасної української публіцистики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,77 KB
Завантажень:
499
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МОВОЗНАВСТВА ім. О.О.Потебні
Коваленко Борис Олексійович
УДК 811.161.2’373:38
Стилістично знижена лексика в мові
сучасної української публіцистики
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Кам’янець-Подільського державного педагогічного університету, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Тараненко Олександр Онисимович,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу лексикології та комп’ютерної лексикографії
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Єрмоленко Світлана Яківна,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу стилістики та культури мови
кандидат філологічних наук, доцент
Стишов Олександр Анатолійович,
Київський національний лінгвістичний університет,
доцент кафедри загального та українського мовознавства
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка
кафедра сучасної української мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться “ 28 ” травня 2003р. о 14-00 на засіданні спеціалізованої
вченої ради Д 26.172.01 в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України за адресою:
01001, м.Київ – 1, вул. Грушевського, 4.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України (01001, м. Київ – 1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “ 23 ” квітня 2003 року
Учений секретар спеціалізованої вченої ради,
доктор філологічних наук, професор Н.Г.Озерова


Загальна характеристика роботи
У системі сучасної української літературної мови, як відомо, виділяються такі функціональні стилі: офіційно-діловий, науковий, публіцистичний, художній, розмовний, а також конфесійний, що повертається в систему української мови наприкінці ХХ століття. Публіцистичний стиль – це один з функціональних стилів літературної мови, призначений для передачі масової інформації, який характеризується популярним, чітким викладом, орієнтованим на швидке сприймання повідомлень, на стислість і зрозумілість інформації.
Поділ лексики української мови за належністю до окремих функціональних стилів не можна вважати абсолютним, раз і назавжди даним, оскільки між стилями постійно відбувається взаємодія і взаємопроникнення. Так, у розмовно-побутовому мовленні постійно використовують суспільно-політичні терміни, лексичні одиниці з різних галузевих термінологічних систем, дуже мобільним є лексичний склад публіцистичних текстів, відкритих для використання як розмовно-знижених, так і урочисто-піднесених слів. Науковці небезпідставно вважають, що функціональні стилі не утворюють замкнутих систем, а перебувають у живому співвідношенні і взаємодії, зазначаючи, що частина ознак, які характеризують мовний стиль, своєрідно, по-своєму повторюється в інших мовних стилях.
Мова публіцистики дає багатий матеріал для досліджень у галузі функціональної і практичної стилістики, для з’ясування проблем функціональних стилів, для розроблення теорії газетних жанрів і чітко виділяється як окремий об’єкт вивчення Сербенська О.А. Мова газети і мовотворчість журналіста в аспекті соціально-культурного розвитку суспільства: Автореф. дис… докт. філол. наук: 10.02.01. – Львів, 1992. – 38с.. На газетних шпальтах публіцистичний стиль репрезентований якнайширше, і тому поняття “мова газети” і “публіцистичний стиль” часто ототожнюються. Досі дослідники найбільшу увагу звертали на газетно-журнальний різновид цього стилю – найпопулярніший вид масової комунікації. До основних рис мови газети належать: економія мовних засобів, стислість викладу і водночас інформативне його навантаження; вживання зрозумілих слів та висловів; використання суспільно-політичної термінології; помітна наявність мовних кліше, штампів; переосмислення лексики інших функціональних стилів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Стилістично знижена лексика в мові сучасної української публіцистики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок