Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОБЛЕМА ГУМАНІЗМУ В ПУБЛІЦИСТИЦІ М. ГОРЬКОГО 1920- 1930-х РОКІВ

ПРОБЛЕМА ГУМАНІЗМУ В ПУБЛІЦИСТИЦІ М. ГОРЬКОГО 1920- 1930-х РОКІВ

Назва:
ПРОБЛЕМА ГУМАНІЗМУ В ПУБЛІЦИСТИЦІ М. ГОРЬКОГО 1920- 1930-х РОКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,41 KB
Завантажень:
30
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСЬКОГО
Шум Ольга Юріївна
УДК 821.161.1-92 "19"
ПРОБЛЕМА ГУМАНІЗМУ
В ПУБЛІЦИСТИЦІ М. ГОРЬКОГО 1920- 1930-х РОКІВ
10.01.02 - російська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Сімферополь – 2008
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Таврійському національному університеті імені В. І. Вернадського, Міністерство освіти і науки України
Науковий керівник - доктор філологічних наук, професор
Борисова Людмила Михайлівна,
професор кафедри російської і зарубіжної літератури Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор Кеба Олександр Володимирович, завідувач кафедри зарубіжної літератури й мовознавства Кам'янець-Подільського національного університету;
кандидат філологічних наук, доцент Гаврилюк Владислав Львович, завідувач кафедри мовної та психолого-педагогічної підготовки Південної філії „Кримського агротехнологічного університету” Національного аграрного університету
Захист відбудеться “27” червня 2008 р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 52.051.05 Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського (95007, Сімферополь, просп. Вернадського, 4)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського (95007, Сімферополь, просп. Вернадського, 4)
Автореферат розісланий “23” травня 2008 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради |
І. В. Остапенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. У радянському літературознавстві протягом багатьох років горькознавство мало статус пріоритетної галузі досліджень. Однак творчість М. Горького за радянських часів у цілому висвітлювалася однобоко, спрощено, нерідко зводилася до комплексу загальновідомих ідей, що стали основою методу соцреалізму (позитивний герой, виробнича тема, пафос колективізму тощо). Крім того, була штучно обмеженою джерелознавча база досліджень.
У 1990-і роки працями М. Агурського, В. Барахова, П. Басинського, І. Вайнберга, Х. Гюнтера, Є. Добренка, І. Єсаулова, Г. Зайцевої, Н. Примочкіної, Л. Рєзникова, C. Семенової, Л. Смирнової, Л. Спиридонової, С. Сухих було покладено початок новому етапу вивчення спадщини М. Горького в усій її повноті та складності. Однак радянський період творчості письменника вивчений все-таки менше, ніж дожовтневий. До того ж, прагнення звільнитися від канонічних уявлень про М. Горького іноді обертається спробами репрезентувати його у спрощено-негативному світлі. Матеріалом для подібних суджень найчастіше послугує публіцистика письменника 1930-х років, а уявлення про Горького-публіциста ґрунтуються здебільшого на враженнях від деяких особливо тенденційних його висловів («Якщо ворог не здається – його знищують»). Однак статті, нариси, промови письменника 1930-х років не лише не вичерпуються тодішньою проблематикою, а й дають широкий матеріал для розуміння його культурно-філософської програми. Крім того, в публіцистиці прямо висловлені думки, на яких ґрунтується художня творчість М. Горького. Якщо зважити на те, що проблематика цих виступів обумовлена найважливішими історичними й духовними подіями революційної епохи (криза гуманістичної свідомості, світові війни, більшовицька соціальна утопія, мрія про соціалістичну надлюдину), то осмислення їх потрактувань Горьким дозволить краще зрозуміти творчу індивідуальність письменника, роль якого в радянській літературі важко переоцінити.
Проблема гуманізму не випадково потрапляє на вістря сучасних суперечок про М. Горького. Його підкреслений антропоцентризм нерідко вступає у протиріччя із традиційними уявленнями про гуманізм, що найяскравіше проявляється саме в публіцистиці, яка є квінтесенцію світогляду письменника.
В Україні переосмислення радянського періоду російської літератури тільки-но починається, а горькознавство й поготів перебуває ще на периферії літературознавчої науки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ПРОБЛЕМА ГУМАНІЗМУ В ПУБЛІЦИСТИЦІ М. ГОРЬКОГО 1920- 1930-х РОКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок