Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: самотність людини як проблема сучасної європейської філософії

Загрузка...

самотність людини як проблема сучасної європейської філософії / сторінка 4

Назва:
самотність людини як проблема сучасної європейської філософії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,51 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

З ХІХ ст. феномен самотності стає предметом окремого філософського інтересу. Так, у центр філософських міркувань С. К’єркеґор ставить неповторність індивіда, яка невіддільна від його самотності. Філософія екзистенціалізму (Ж.-П. Сартр, А. Камю, М. Гайдеґґер) декларує приреченість людини на одвічну самотність. Філософія персоналізму виокремлює позитивний і негативний моменти в переживанні самотності. Сучасний психоаналіз (Е. Фромм, К. Горні) розглядає появу самотності в залежності від життєвих ситуацій. Комунікативна філософія (К. Ясперс, М. Бубер) звертає увагу на сучасний цивілізаційний процес як джерело самотності, що робить людину нездатною проникнути у неповторний світ іншої людини й пройнятися його змістом.
Сучасні вітчизняні і зарубіжні автори (В. Табачковський, В. Горський, В. Мовчан, М. Булатов, В. Загороднюк, А. Дахній, Є. Андрос, Г. Горак, В. Малеєв, Л. Солонько) не досліджують самотність як окрему проблему, хоча аналізують умови та фактори, які причиною переживань, пов’язаних зі самотністю вважають страх, страждання, відчуження, самоту. Але аналіз таких проблем, як покинутість, відчуження, що сповнюють життя людини почуттям безвиході і порожнечі, є свідченням світоглядної кризи сучасної людини і вказує на необхідність цілісного аналізу феномену самотності. Проблема самотності найглибше досліджена у межах психологічного дискурсу. Плідними у цьому контексті є праці Ю. М. Швалба, О. Данчевої. Історико-філософський аспект проблеми досліджують А. Демідов, Н. Покровський.
Методологічно важливим у розробці дисертаційної теми став підхід Н. Хамітова, зокрема, запропоновані ним для розкриття змісту феномену самотності категорії: буденність, граничне буття (буття-на-межі) та метаграничне (буття-за-межею), а також нова парадигма філософії людини, яку автор називає метаантропологією, що вносить у людське буття буденні межові та позамежові вияви чоловічого і жіночого начал. Важливим для дослідження є виділення Н. Хамітовим в аналізі феномену самотності психологічного, екзистенційно-антропологічного та метаантропологічного аспектів, але він здійснює це у контексті чоловічого та жіночого начал. Також методологічно цінним є виокремлення зовнішньої та внутрішньої самотності, в якій корелятом останньої постає комунікативність.
Методологічно актуальним у дослідженні теми є висновок З. Скринник, Є. Андроса про надмірну раціоналізацію людських стосунків, яка, зрештою, веде до втрати ідентичності, що є основою для формування самотності.
Самотність як культурний феномен став окремою проблемою дослідження у кандидатській дисертації Б. Голоти „Самотність у життєвому світі особистості: соціокультурний вимір”. До самотності як до одного з екзистенціалів людського буття звертається російський дослідник А. С. Гагарін у своїй докторській дисертації „Екзистенціали людського буття: самотність, смерть, страх”, проте його аналіз обмежується хронологічними рамками від Античності до Нового Часу. Зауважимо, що в його дослідженні екзистенціал самотності не став предметом спеціального аналізу, а є елементом переживання людиною страху та смерті.
Методологічно цінними для аналізу теми є висновок дослідників української філософської думки (В. Горського, О. Забужко, М. Скринника, Н. Михайловської) про те, що українська духовно-культурна традиція актуалізує проблему ідентичності, в якій самотність постає наслідком власної самості та почуття ізоляції особи в національному сенсі. Публікації таких авторів як Л. Мазур, М. Мовчан, В. Потапенко, Л. Стручкова, торкаються філософсько-психологічних аспектів феномену самотності як актуальної проблеми існування сучасної людини. Проте розгляд самотності як тотального феномену людського існування, що є окремою філософською проблемою, ще не знайшов цілісного висвітлення.
У другому розділі „Зміст самотності у напрямах сучасної філософії” проаналізовано змістове наповнення феномену самотності в контексті буття сучасної людини на основі дискурсу, запропонованого комунікативною філософією, екзистенціалізмом, філософією життя, філософською антропологією, психоаналізом, філософською герменевтикою, філософією персоналізму.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: самотність людини як проблема сучасної європейської філософії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок