Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат безкоштовно: самотність людини як проблема сучасної європейської філософії

Загрузка...

самотність людини як проблема сучасної європейської філософії / сторінка 6

Назва:
самотність людини як проблема сучасної європейської філософії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,51 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 

Змістовий аналіз вживання поняття „самотність” в українському мовленні дозволив зробити висновок, що увесь спектр значень української лексеми „сам” як основи понять „самотність” та „усамітнення”, вказує на багатоманітність прояву переживань людини, викликаних феноменом самотності, що є невід’ємною складовою її екзистенції. Самотність як глобальний соціально-психологічний феномен може бути виражений як духовно-психічна властивість особи, духовно-психічний процес, стан її внутрішнього світу, ставлення особи до спільноти та спільноти до особи і як соціальна пасивність, депресія, почуття власної непотрібності.
У третьому розділі „Тотальність самотності сучасної людини як філософська проблема ХІХ–ХХ ст.” проаналізовано усю багатоманітність вимірів феномену самотності й розкрито те, що джерелом будь-якого з проявів самотності є притаманна біосоціальній природі людини суперечність її існування, що постає специфічно у кожному з вимірів буття сучасної людини.
У параграфі 3.1. „Соціальна самотність як вираз суперечності „особа-суспільство”, „особа-колектив” розкрито соціальний вимір буття людини (У. Садлер, Е. Фромм, К. Горні), що вказує на прояв самотності, який у літературі дістав назву соціальної самотності, що знаходить вираз у переживанні втрати соціальної інтимності . Її основою є суперечність „особа-суспільство”, „індивід-колектив”, а це веде до суперечності особи зі самою собою. Загостреність цих суперечностей зумовлена в сучасному суспільстві бідністю, безробіттям, насильством, хворобами, розлученнями, сирітством, еміграцією, жебрацтвом, бродяжництвом тощо. Соціальна самотність може набувати характеру аномії (Е. Дюркгайм) як гострого переживання соціального безладу, відсутності впорядкованості у соціумі, що є передумовою поширеного у сучасному суспільстві самогубства.
У параграфі 3.2. „Індивід між свободою і відчуженням: культурна самотність” розкрито культурний вимір феномену самотності. Центральними філософськими категоріями, що дозволяють виявити роль соціокультурних факторів, які є причиною появи у людини відчуття самотності, є відчуження та свобода. Згідно з Ж.-П. Сартром, людина, реалізовуючи свою свободу, формує власну сутність, але вибір у сучасному суспільстві обертається для індивіда особистісною ілюзією: людина вчуває, що вона – „сторонній” (А. Камю). Це спричинило в людини переживання культурної самотності внаслідок нав’язаних „досконалими” технологіями „зручних” для неї стандартів, моделей поведінки, стилю і способу життя. В основі культурної самотності лежить суперечність „свобода-відчуження”.
У параграфі 3.3. „Людина перед лицем буття: метафізична самотність” проаналізовано онтологічний вимір буття людини як переживання людиною світу, буття як такого. Його гострота і забарвленість залежить як від місця, яке людина посідає у світі, так і від потреби сприймати світ або як свій, благодатний, що відгукується на її вимоги, або ж як чужий, ворожий, байдужий до її вимог. Термін „метафізична самотність” пов’язаний з класичним розумінням метафізики як вчення про трансцендентні основи буття. Класична метафізика, поставивши проблему взаємовідношення людина-Всесвіт, людина-природа, протиставила людину всьому довкіллю. Переживання людиною світу як чужого і ворожого окреслює метафізична самотність, джерелом якої є суперечність „ людина-Всесвіт”, „людина-природа” (Б. Паскаль).
У параграфі 3.4. „Криза інтимно-особистісної сфери: еротична самотність” розкрито інтимно-особистісний вимір буття людини (Е. Фромм), який передбачає наявність у бутті людини еротичної інтимності, відсутність якої веде до еротичної самотності. Її джерелом є суперечності інтимно-особистісної сфери, які спричинені культивуванням у сучасній масовій культурі сексуальної інтимності, що стала замінником дружби та особистісної еротичної інтимності.
У параграфі 3.5. „Когнітивна суперечність у пізнанні „іншого”: епістемологічна самотність” проаналізовано когнітивний вимір міжособистісних стосунків.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: самотність людини як проблема сучасної європейської філософії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок