Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯЛОКАТИВНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯЛОКАТИВНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

Назва:
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯЛОКАТИВНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,83 KB
Завантажень:
206
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ НАН УКРАЇНИ
Виноградова Ольга Володимирівна
УДК 801.25
ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯ
ЛОКАТИВНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ
ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ - 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Донецького національного університету
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ
України Загнітко Анатолій Панасович,
Донецький національний університет, професор,
завідувач кафедри української мови
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор, член-
кореспондент НАН України Вихованець Іван
Романович, завідувач відділу історії та граматики
української мови Інституту української мови НАН
України;
кандидат філологічних наук, доцент Попова Ірина
Степанівна, декан факультету української
філології та мистецтвознавства
Дніпропетровського національного університету
Провідна установа: Рівненський державний гуманітарний університет Міністерства освіти і науки України, м. Рівне, кафедра української мови
Захист відбудеться "28" грудня 2001 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України за адресою: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4, актовий зал.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Інституту мовознавства імені О.О.Потебні НАН України та Інституту української мови НАН України
Автореферат розісланий 26.11.2001 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Самойлова І.А.
Загальна характеристика
Актуальність роботи. Вибір теми визначається необхідністю кваліфікації категорії локативності як функціонально-семантичної, відсутністю комплексного аналізу мовних форм зі значенням локативності. Функціональний підхід дозволяє розглянути просторові відношення у новому ракурсі з урахуванням складових частин ієрархічної структури функціонально-семантичної категорії (далі ФСК) локативності, а також різнорівневих засобів вираження локативності, що диференціюють різні сфери – екзистенційну, подійну, предметну локалізацію і динамічну, пов'язану з переміщенням об'єктів.
ФСК локативності – досить складна категорія, в якій поєднуються подійні сфери реальної дійсності, особливості ландшафту, численні параметричні характеристики предметів, що своєрідно відображено в мові. Ця категорія заслуговує на увагу як через частотність вживання її виразників, так і через функціональне навантаження (охоплює як статичні координати предметів та їхніх ознак, так і динамічні характеристики, пов'язані з переміщенням у просторі).
В українському мовознавстві немає цілісної характеристики мовних засобів на позначення місця, наявні лише фрагментарні дослідження окремих засобів, зокрема прийменниково-відмінкових форм та прислівників, що розглядаються дотично.
Незважаючи на складність і значущість, категорія локативності на ґрунті української мови не була об'єктом комплексного аналізу як у традиційному, так і у функціональному аспектах, і розглядалася спорадично. В україністиці локативні словоформи та предикативні структури зі значенням місця досліджували О.П.Безпалько, І.Р.Вихованець, В.Г.Войцеховська, Н.В.Жигилій, З.І.Іваненко, А.С.Колодяжний, М.П.Коломієць, О.С.Мельничук, М.Я.Плющ, І.І.Слинько, Є.К.Тимченко, М.І.Фурдуй, І.Г.Чередниченко, Г.М.Шелемеха та інші. Більша частина цих досліджень виконана в межах традиційної граматики. Лише незначна кількість праць присвячена функціональному вияву форм категорії локативності. Все це мотивує актуальність дисертаційної проблеми.
У дисертаційній роботі враховано теоретичні засади лінгвістів, які так чи інакше стосуються окремих питань дослідження, і на їх основі здійснено комплексний аналіз категорії локативності у функціональному аспекті.
Відсутність комплексного підходу до локативних словоформ і предикативних структур та різне бачення їх значущості в структурі ФСК зумовили вибір словоформ з просторовим значенням, реалізованим або лексично (іменники, прислівники, фразеологізми), або граматично (прийменниково-відмінкові та безприйменникові форми, предикативні структури), як об'єкта дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНА КАТЕГОРІЯЛОКАТИВНОСТІ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок