Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ / сторінка 2

Назва:
ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,60 KB
Завантажень:
315
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Як відомо, в діалектах (на відміну від літературної мови) спостерігається більша деталізованість того ж самого семантичного простору, що пояснюється особливостями концептуалізації і членування мовною свідомістю діалектоносіїв навколишнього світу, потребами його диференціації з метою його практичного освоєння.
Фактичні дані, що розглядаються в дисертаційній роботі, не обмежуються лексикою певної говірки або групи говірок. Ми прагнули максимально розширити ареал дослідження, залучаючи дані як зведених словників російських говірок ("Опыт областного великорусского словаря", "Толковый словарь живого великорусского языка" В.І. Даля, "Словарь русских народных говоров"), так і регіональних словників і атласів (загалом 60 джерел, більшість з яких багатотомні). Виявлений лексичний матеріал досліджується в роботі на наддіалектному рівні, що дозволяє представити засоби маніфестації поняття "вогонь" у говірках російської мови в цілому. Правомірність і доцільність такого підходу обґрунтував М.І. Толстой, який вважав за необхідне враховувати "увесь діалектний ландшафт мови, що описується", бо "модель спочатку повинна вироблятися (виявлятися) на основі індуктивних операцій з масовим матеріалом, а після цього вона вже може використовуватися для дедуктивної проекції на той же матеріал, для дедуктивних прийомів аналізу матеріалу". Такий "узагальнюючий" підхід є доцільним і з точки зору розуміння діалектної мови як цілісної макросистеми, системи систем, яке запропоновано Р.І. Аванесовим і знайшло підтримку в роботах його учнів.
Поряд із словниковими даними у роботі використовуються записи живої діалектної мови, зроблені автором у селах Крюково і Чуланово Борисівського району Бєлгородської області.
Запропоновані в дисертаційній роботі напрямки та методика дослідження зумовлені намаганням здійснити комплексний аналіз діалектної лексики вогню. Інформація про характер інтерпретації даної реалії російською мовною свідомістю може міститися, з одного боку, в "етимологічній пам'яті слова", в його внутрішній формі, а з іншого боку, – в значенні слова, в структурі семантичного поля. Відповідно вивчення мовної реалізації поняття "вогонь" у дисертації здійснюється в двох основних аспектах – ономасіологічному та семасіологічному.
Ономасіологічний аналіз субстантивних діалектних найменувань вогню полягає у виявленні внутрішньої форми номінацій, встановленні репертуару і типології мотивуючих ознак, визначенні найбільш характерних принципів номінації. Семасіологічний аналіз номінантів вогню базується на застосуванні методики компонентного аналізу семем із наступним моделюванням семантичного поля "вогонь" на основі парадигматичних і синтагматичних відношень.
Для опису мовного матеріалу в дослідженні використовується термінологічний апарат теорії номінації та теорії семантичного поля. Звідси – "ключовими" в роботі є поняття "ономасіологія", "лексична вмотивованість", "внутрішня форма слова", "семасіологія", "семантичне поле". Поняття "внутрішня форма слова" і "семантичне поле" визначаються в дисертації як робочі. Основні семасіологічні поняття (такі, як "сема", "семема", "семантична ознака") використовуються нами у відповідності до їхньої інтерпретації, наведеної в працях М.І. Толстого.
Мета дисертаційного дослідження полягає в тому, щоб з'ясувати місце поняття "вогонь" в російській мовній свідомості на основі комплексного, багатоаспектного дослідження найменувань, що виражають це поняття в говірках російської мови.
Конкретними завданнями, що вирішуються в дисертації, є такі:
1. Встановити репертуар лексем, що номінують вогонь у сучасних російських говірках.
2. Здійснити ономасіологічний аналіз виявлених лексем, що передбачає:
а) встановлення мотивуючих ознак назв вогню, їхніх внутрішніх форм;
б) з’ясування особливостей відбору мотивуючих ознак, що визначають внутрішню форму номінацій (суттєвість / несуттєвість мотивуючої ознаки, випадковість / невипадковість її вибору);
в) встановлення типології мотивуючих ознак найменувань; виявлення ознак, що є найбільш характерними для даної групи лексики; виділення основних принципів номінації.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок