Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

Загрузка...

ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

Назва:
ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,60 KB
Завантажень:
315
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.Н. КАРАЗІНА
ПЕДЧЕНКО Людмила Вадимівна
УДК 811.161.1’28+373
ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ХАРКІВ – 2000
Дисертація є рукописом.
Робота виконана на кафедрі російської мови філологічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, професор
Широкорад Єфросина Хомівна
кафедра російської мови філологічного факультету
Харківського національного університету
Офіційні опоненти– доктор філологічних наук, професор
Пелепейченко Людмила Миколаївна
кафедра методики початкового навчання
Харківського педагогічного університету
ім. Г.С. Сковороди, завідувач кафедри
кандидат філологічних наук, доцент
Монжалей Тамара Костянтинівна
кафедра російської мови та методики
Сумського державного педагогічного університету
Провідна установа– Дніпропетровський державний університет,
кафедра загального та російського мовознавства,
Міністерство освіти і науки України, м. Дніпропетровськ
Захист відбудеться 26 вересня 2000 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна за адресою: м. Харків, майд. Свободи, 4, ауд. 2-37.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: м. Харків, майд. Свободи, 4.
Автореферат розісланий 19 серпня 2000 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, професор Муромцев І.В.
1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Останнім часом у російській лінгвістичній науці все актуальнішим стає так званий "антропологічний" напрямок, який передбачає дослідження мови у зв'язку з мисленням і духовно-практичною діяльністю її носія. В руслі цього напрямку особливого значення набуває вивчення наївної картини світу (як форми подання й інтерпретації сфер культури і життєдіяльності людини) та її лінгвістичної експлікації. Одним із фрагментів картини світу, культурно і прагматично значущих для росіян, є "вогонь". В існуючих ідеографічних описах лексичного складу російської мови, які певною мірою повинні демонструвати відповідну мовну картину світу ("завданням системної лексикографії є відображення втіленої в даній мові картини світу" (Ю.Д. Апресян)), поняття "вогонь" інтерпретується по-різному: його відносять до різноманітних розділів і рубрик ("Космографія, метеорологія, фізика, географія", "Матерія. Хімічні реакції", "Людина. Відчуття. Температурні відчуття", "Людина. Побут. Будівництво" та ін.). Різнобій у визначенні місця поняття "вогонь" і його номінантів у російській мовній картині світу зумовлений невивченістю відповідного фрагменту російської лексико-семантичної системи. Відомо, що найбільшою мірою лінгвістичні параметри моделі світу виражені в лексиці, оскільки саме вона відбиває особливості бачення і "прочитання" світу певним етносом. Лексичні засоби номінації вогню в російській мові (як у літературному, так і діалектному її різновидах) до теперішнього часу спеціально не досліджувалися.
Отже, актуальність теми реферованої дисертації зумовлюється тим, що поняття "вогонь", концептуально і культурологічно важливе для російського народного світосприйняття, в існуючій ідеографічній літературі не має чіткого визначення. Відсутні й спеціальні лінгвістичні праці, автори яких системно вивчали б репрезентацію поняття "вогонь" у діалектній і літературній формах російської мови.
Предметом дослідження є сучасні російські діалектні найменування вогню (полум’я) та його конкретних форм і проявів (напр., вогнища, пожежі). (Термін сучасні в роботі ми розуміємо досить широко: для аналізу залучаються лексеми, засвідчені в говірках російської мови XIX – XX сторіччя). Вибір діалектної форми російської національної мови як об’єкта аналізу зумовлений її первинністю щодо мови літературної, її природністю, безпосередністю, "стихійністю" (діалектоносій не зв'язаний нормами і умовностями літературно-письмової форми мови).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Реферат на тему: ЛЕКСИКА ВОГНЮ В ГОВІРКАХ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок