Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: РЕЦЕПЦІЯ СПАДЩИНИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ В УКРАЇНІ КІНЦЯ ХУІ-ХУІІ СТОЛІТТЯ

РЕЦЕПЦІЯ СПАДЩИНИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ В УКРАЇНІ КІНЦЯ ХУІ-ХУІІ СТОЛІТТЯ / сторінка 3

Назва:
РЕЦЕПЦІЯ СПАДЩИНИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ В УКРАЇНІ КІНЦЯ ХУІ-ХУІІ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,43 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
).
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ
У Вступі до дисертації обґрунтовується вибір автором теми, її наукова та суспільна актуальність, визначено об’єкт і предмет дослідження, мету і завдання, хронологічні межі, методологічні принципи та методи, сформульовано практичне значення дисертації, розкрите смислове наповнення авторської термінології, визначено новизну дисертації, її зв’язок з науково-дослідними програмами та планами, а також вказано апробацію в наукових публікаціях та виступах на конференціях.
Перший розділ праці - ”Історіографія та джерельна база дослідження” присвячується аналізові літератури з даної проблематики та джерел.
Перед українською історичною думкою ХУІІІ - першої половини ХІХ ст. постала проблема інтеґрування давньоруської доби в історію українського народу, оскільки, з одного боку, - ця доба теоретиками ”звичайної схеми” інтерпретувалася як історія великоросійського народу; а з другого, - образ Давньої Русі в свідомості українських істориків значною мірою заступив яскравіший образ історії ”козацької України” ХУІ-ХУІІ ст., яка для істориків романтичної та народницької доби почала виконувати функцію української ”старовини”.
В наукових дискусіях першої половини ХІХ ст. вперше відбилися окремі аспекти проблеми. М. Максимович у полеміці з М. Погодіним, порівнюючи місце Давньої Русі у структурах історичної пам’яті росіян та українців, зробив висновок, що перші більше пам’ятають про Володимира-язичника, ”князя-богатыря русской земли”, тоді як другі зафіксували образ Володимира-християнина, ”святого рівноапостольного князя”.
В. Антонович запропонував пояснення іґнорування помонгольського Києва у російській історичній схемі. Саме від нього походить поняття ”українсько-руський” та ”Україна-Русь”,- як відображення етно-культурного континуїтету між києво-руськими часами та ”козацькою” Україною.
Інтерес до проблеми зростає наприкінці ХІХ - початку ХХ ст. Багатьох її аспектів торкається М. Грушевський, який розглядав період кінця ХУІ-ХУІІ ст. як ”перше українське культурно-національне відродження”. Він обґрунтував україноцентричну схему історичного поступу України.
В другій половині ХІХ - початку ХХ ст. виникло чимало праць, присвячених православно-католицькій полеміці, історії Церкви та її діячів, конфесійно-політичним відносинам. Це дослідження А. Архангельського, В. Ейнгорна, В.Завитневича, К. Харламповича, І. Малишевського, М. Трипольського, Ф. Титова, К. Студинського С. Голубєва, М. Сумцова, О. Левицького та ін., в тому числі, польських дослідників, таких як А. Брюкнер, Й. Бартошевич, Ю. Третяк та ін. Автори нерідко звертаються до характеристики історичних поглядів діячів полеміки, зокрема, з православного табору. Проте не було досліджень, які б спеціально вивчали проблему відображення Київської Русі та її символів в православній та католицько-уніатській полемічній літературі кінця ХУІ-ХУІІ ст.
Певні аспекти проблеми, здебільшого на фактографічно-описовому рівні, висвітлюються авторами загальних праць з історії літератури. Маємо на увазі дослідження О. Огоновського, С. Єфремова, М. Грушевського, І. Франка, М.Возняка та ін. Історичні погляди православних письменників представлені дуже слабко, а позиції католицьких та уніатських полемістів здебільшого не бралися до уваги.
Подолання народницьких стереотипів оцінки літературного процесу ХУІ-ХУІІ ст. призводило до зацікавлення літературою цієї доби як самоцінним культурним феноменом. Так, в 20-х рр. ХХ ст. В. Перетц вивчає проблему побутування та сприйняття в Україні ХУІ-ХУІІІ ст. давньоруської княжої агіографії, зокрема житій кн. Ольги та Володимира. Ф. Сушицький в 20-х рр. порушує питання про автентичність образу Давньої Русі в українському фольклорі ХУІІ ст.
В синтетичних працях істориків радянської України у 20-30 х роках ХХ ст. питання образу Київської Русі в Україні ХУІ-ХУІІ ст. практично не порушується, а в західноукраїнській і еміґраційній історіографії того часу підходи до питання ”київської спадщини” набувають радикально антиросійського характеру.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: РЕЦЕПЦІЯ СПАДЩИНИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ В УКРАЇНІ КІНЦЯ ХУІ-ХУІІ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок