Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.

Загрузка...

Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.

Назва:
Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,05 KB
Завантажень:
62
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ АРХЕОГРАФІЇ ТА ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВА
ім. М. С. ГРУШЕВСЬКОГО
Таранець Сергій Васильович
УДК 281.96 (093) (477.4) “17”–“19”
Джерела з історії старообрядства Правобережної України
кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.
07.00.06. – історіографія, джерелознавство
та спеціальні історичні дисципліни
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Відділі джерел з історії України ХІХ – поч. ХХ ст. Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України.
Науковий керівник:
доктор історичних наук, професор
Боряк Геннадій Володимирович,
Державний комітет архівів України,
голова Комітету
Офіційні опоненти:
доктор історичних наук, професор
Мордвінцев В’ячеслав Михайлович,
Київський національний університет ім. Т. Шевченка,
завідувач кафедри
кандидат історичних наук
Тарасенко Олександр Федорович
Чернігівський державний педагогічний університет
ім. Т. Г. Шевченка, доцент
Провідна установа:
Харківський національний університет
ім. В. Н. Каразіна МОН України,
Кафедра історіографії, джерелознавства та археології
Захист відбудеться 24 квітня 2003 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.288.01 в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України (01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України (01001, м. Київ, вул. Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 19 березня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О. О. Песчаний
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Історія російського старообрядства Правобережної України належить до числа тих сторінок української минувшини, які перебували на дослідницькому марґінесі. Означена проблема не те, що не була предметом ґрунтовного дослідження, а й узагалі не приковувала скільки-небудь значної уваги дослідників. А поміж тим старообрядці, з'явившись на Правобережжі ще в кінці XVII ст., мали в XIX – на початку XX ст., як соціокультурний феномен, помітний вплив на широкий комплекс чинників господарського, станового, культурного життя краю, були суб'єктом відчутних етнокультурних контактів з автохтонним населенням, врешті відігравали суттєву роль в старообрядському світі загалом. Саме на Правобережжі, поряд з Білою Криницею (Буковина), де було покладено початок Білокриницькій старообрядській церковній ієрархії, та Стародубщиною (Чернігівщина), локалізувався один із найпотужніших старообрядських центрів – Куренівка, діяло 11 із 36 розташованих на українських теренах старовірських монастирів та скитів. За нашими підрахунками, на поч. XX ст. на Правобережній Україні проживало близько 40 тис. старообрядців (по Україні в цілому, включаючи Бесарабію, – близько 200 тис.), які зосередились більш як в 200–х місцях компактного проживання. Значною була і питома вага старообрядського капіталу в регіоні. Звичайно, на Правобережжі ми не знайдемо старообрядських купців, які за розміром капіталу могли зрівнятися з московськими Морозовими, Рябушинськими, Прохоровими, Гучковими, петербурзькими Громовими, одеськими Дубініними, проте, все ж таки мали помітний вплив на економіку краю київські купці Дєхтярьови та Попови, черкаські Каурови, балтські Лапіни, житомирські Ляшкови. Хоча у 60–ті рр. XIX ст. питома вага власне старообрядської промисловості на Правобережжі у співставленні з Чернігівською губернією (де вона була непорівняно вищою від інших суб'єктів, а деякі галузі виробництва повністю перебували в руках старовірів) не була такою високою, проте, наприклад, у м. Києві, 52,5% купців І гільдії складали старообрядці.
Украй слабка дослідженість історії старообрядства Правобережної України (як і України загалом) не в останню чергу зумовлена нерозробленістю підставових джерелознавчих проблем.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця ХVІІІ – початку ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок