Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Церковна сфрагістика Правобережної України (1793-1917рр.)

Церковна сфрагістика Правобережної України (1793-1917рр.)

Назва:
Церковна сфрагістика Правобережної України (1793-1917рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,94 KB
Завантажень:
462
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Перкун Віталій Павлович
УДК 348: 736.3 (477.4) “1793/1917”
Церковна сфрагістика Правобережної
України (1793-1917рр.)
07.00.06 – історіографія, джерелознавство і
спеціальні історичні дисципліни
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
 
Київ-2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі спеціальних історичних дисциплін Інституту історії України НАН України.
Науковий керівник – доктор історичних наук
ДМИТРІЄНКО Марія Федорівна,
Інститут історії України НАН України,
завідувач відділу спеціальних історичних дисциплін
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, член-кореспондент
НАН України
КОТЛЯР Микола Федорович,
Інститут історії України НАН України,
головний науковий співробітник
кандидат історичних наук
СКОЧИЛЯС Ігор Ярославович,
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України (Львівське відділення), науковий співробітник
Провідна установа – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, кафедра архівознавства і спеціальних галузей історичної науки
Захист відбудеться “29” березня 2002 р. о 14 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.235.01 в Інституті історії України НАН України за адресою: 01001, м.Київ, вул. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту історії України НАН України за адресою (01001, м.Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “08” лютого 2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук |
Гуржій О.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність. Протягом останнього десятиліття в українській історіографії, у порівнянні з попередніми роками, набирають цілком іншого характеру студії з церковної історії. Це безпосередньо пов'язано із розпадом радянської тоталітарної системи, державним та духовним відродженням України, з правничими чинниками, зокрема реальною дією статті 35 Конституції України щодо свободи совісті та віросповідання.
Вихід на якісно новий рівень досліджень з означеної теми неможливий без неупередженого вивчення міжконфесійних стосунків, історії окремих церков, їх взаємовідносин із державою. Першочерговими кроками у даному напрямку є ознайомлення із джерелами, які проливають світло на досі незнані або навмисне сфальсифіковані відомості з минулого релігійних інституцій. Одними з таких джерел є церковні печатки** Слово “церковні” надалі часто означуються як “конфесійні, “релігійні..
У дисертації досліджуються сфрагіси*** У дисертації термін “печатка” часто передається у його грецькій (сфрагіс) та латинській (sigillum,сігілюм) формах.* (грецьк. уцсбгЯт – печатка) християнських установ та духівництва Правобережної України (в межах Київської, Подільської та Волинської губерній) 1793-1917рр. Вивчення пам'яток цих конфесій зумовлене широким представництвом останніх у цьому регіоні. Вибір території визначений спробою розгляду інституту релігійних печаток земель Правобережної України, яка після другого (1793р.) та третього (1795р.) поділів Польщі ввійшла до складу Російської імперії.
Землі виучуваного регіону (Київщина, Поділля та Волинь) з 1569 р. (Західне Поділля – з 1430 р.) по 1793–1795рр. (із деякими перервами) перебували у складі Речі Посполитої. Тому важливим буде поглянути через призму церковної сфрагістики методи інкорпорації Росією приєднаних земель, імперську політику по відношенню до християнських конфесій (зокрема, стосовно перетворення Церкви в часі секуляризації її власності у казенне відомство), визначити особливості юридичних стосунків держави та Церкви.
Означена територія в заданих дисертантом хронологічних координатах у національній історіографії нині є малодослідженим напрямком. До білих не лише плям, але й материків належить вивчення ролі польського, німецького, чеського, єврейського чинників на Правобережжі. Саме вони справляли значний вплив на різні сфери суспільної діяльності в регіоні, зокрема, в царині релігії. Підкреслимо, що поліетнічна та поліконфесійна мапа досліджуваної території формувалася на тлі відсутності власне української церкви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Церковна сфрагістика Правобережної України (1793-1917рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок