Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Облаштування інтер’єру дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття XVIII – поч. XX ст. ( Проблема ансамблевості)

Облаштування інтер’єру дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття XVIII – поч. XX ст. ( Проблема ансамблевості)

Назва:
Облаштування інтер’єру дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття XVIII – поч. XX ст. ( Проблема ансамблевості)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,37 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛЬВІВСЬКА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ
КЛІМАШЕВСЬКИЙ Андрій Володимирович
УДК 745 : 726 (477.8)
Облаштування інтер’єру
дерев’яних церков Західного Поділля
та Покуття XVIII – поч. XX ст.
( Проблема ансамблевості)
17.00.06 – декоративне і прикладне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Львів – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі народного мистецтва
Інституту народознавства Національної Академії Наук України
Науковий керівник: кандидат мистецтвознавства,
старший науковий співробітник
Інституту народознавства НАН України
МОЗДИР Микола Іванович,
Офіційні опоненти: доктор мистецтвознавства,
професор кафедри історії та теорії
архітектури Державного університету“
Львівська політехніка”
БОДНАР Олег Ярославович
кандидат мистецтвознавства,
доцент кафедри дизайну
Українського державного
Лісотехнічного університету
ОДРЕХІВСЬКИЙ Роман Васильович
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України, відділ народного мистецтва, м.Київ.
Захист відбудеться 7 червня 2002 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради у Львівській академії мистецтв за адресою:
79011, Львів, вул Кубійовича, 38
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Львівській академії мистецтв.
Автореферат розісланий 15 жовтня 2001 року.
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради,
Кандидат мистецтвознавства І.В.Голод
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Облаштування церковного інтер’єру – важлива складова частина традиційної української церкви, без нього неможливе адекватне духовно-емоційне й художньо-естетичне наповнення літургійного простору храму. Облаштування храму у відповідності з християнськими канонічними приписами формує комплекс предметів обладнання (обстави) церковного інтер’єру ритуально-обрядового призначення. Художньо-стильова образність церковного обладнання безпосередньо впливає на гармонію інтер’єру, його ансамблевість.
Аналіз збережених зразків XVIII – початку ХХ ст. обладнання дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття свідчить, що це самобутнє маловивчене явище в українському сакральному мистецтві, тривалий час незаслужено залишалося поза увагою дослідників. До певної міри це було зумовлено тим, що з 1939 року, особливо ж після Другої світової війни цей напрям як “ідейно-шкідливий” був фактично вилучений з наукової дослідницької тематики. Церковний інтер’єр, якщо й потрапляв в поле наукових окремих зацікавлень вчених, то лише спорадично, в комплексі дослідження інших проблем, наприклад архітектури, іконопису, іконостасних ансамблів тощо. Натомість такі постійні канонічно задані предмети церковного інтер’єру як престіл, тетрапод, аналої, запрестольні крісла та ін. так і не стали об’єктами окремого вивчення. Відсутні публікації, в яких облаштування (обладнання) церковного інтер’єру розглядалося б комплексно як художнє явище.
Саме потреба у грунтовному вивченні церковного обладнання, його еволюції, специфіки художнього вирішення в контексті впливів мистецьких стилів і формування народних традицій, місця і ролі в системі інтер’єру храму визначає актуальність даного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими темами. Дисертація вирішує одне із завдань теми “Генезис, історія і теорія сакрального мистецтва українців” (шифр. 3.3.4.9.), яка виконується у відділі народного мистецтва Інституту народознавства НАН України згідно постанови бюро Відділення літератури, мови і мистецтвознавства НАН України.
Мета роботи – дослідити обладнання літургійного простору дерев’яних церков Покуття та Західного Поділля, його художні особливості з позиції ансамблевості, дати комплексну оцінку облаштування церковного інтер’єру як своєрідного мистецького явища в народному мистецтві України.
Для досягнення поставленої мети визначено такі завдання:–
проаналізувати історичні, географічні та естетичні передумови формування церковного облаштування в Україні; на основі вивчення історичних, археологічних, літературних джерел і насамперед порівняльного аналізу польового матеріалу простежити історію розвитку обладнання дерев’яних церков на Покутті та Західному Поділлі;–
встановити часову періодизацію розвитку церковної обстави;–
провести систематизацію і типологізацію церковного обладнання на основі аналізу зібраного матеріалу зокрема під час польових досліджень;–
вивчити шляхи трансформації церковного обладнання в контексті народних традицій і впливів різних мистецьких стилів;–
дослідити художні особливості форми і декору обстави літургійного простору дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття, здійснити їх порівняльний аналіз;–
здійснити комплексне дослідження художньо-естетичних і функціональних засад формування ансамблевості обладнання інтер’єру дерев’яних церков на досліджуваних територіях;–
залучити до наукового обігу невідомі та недосліджені зразки обстави інтер’єру дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Облаштування інтер’єру дерев’яних церков Західного Поділля та Покуття XVIII – поч. XX ст. ( Проблема ансамблевості)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок