Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Структурні, логіко-семантичні і функціональні типи допустових речень у сучасній науковій мові

Структурні, логіко-семантичні і функціональні типи допустових речень у сучасній науковій мові

Назва:
Структурні, логіко-семантичні і функціональні типи допустових речень у сучасній науковій мові
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,20 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферируемая дисертація присвячена опису семантичної структури одн
осуб'єктних допустових речень в сучасній російській мові


Міністерство освіти і науки України
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Ковальова Наталя Олександрівна
УДК 82.2У
Структурні, логіко-семантичні і функціональні типи допустових речень у сучасній науковій мові
10.02.01 - українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ - 2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі прикладної лінгвістики та етнології Донбаської національної академії будівництва і архітектури Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук, професор
Намакштанська Інна Єгорівна,
Донбаська національна академія будівництва і архітектури, завідувач кафедри прикладної лінгвістики та етнології
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович,
Дніпропетровська юридична академія МВС України, професор кафедри українознавства
кандидат філологічних наук, доцент
Вінтонів Михайло Олексійович,
Донецький національний університет, доцент кафедри української мови
Провідна установа: | Рівненський державний гуманітарний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться “28” квітня 2005 року о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м.Дніпропетровськ, вул. Наукова 13, корп. 1, філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 6.
Автореферат розісланий “25„ березня 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради М.С. Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Допустовість являє собою складну семантико-синтаксичну категорію, яка відображає логічні відношення зворотної зумовленості між двома субстанціями реальної чи уявної дійсності або двома ознаками, діями, станами однієї субстанції. Складний характер допустових відношень неодноразово відзначали дослідники синтаксичного ладу різних мов, зокрема З.А. Гетьман, Р.М. Гречишникова, Н.О. Донець, Л.Т. Жукова, Н.Є. Кухаревич, І.Є. Намакштанська, Т.Г. Печінкіна, К.П. Стемковська та ін. Аналіз деяких класифікаційних ознак допустових речень на українському мовному матеріалі знаходимо у працях О.К. Безпояско, І.Р. Вихованця, О.Т. Волоха, К.Г. Городенської, Н.В. Гуйванюк, С.Я. Єрмоленко, А.П. Загнітка, М.У. Каранської, М.Ф. Кобилянської, В.І. Кононенка, В.М. Русанівського, І.І. Слинька, К.Ф. Шульжука, І.Г. Чередниченка та ін.
На жаль, належного опрацювання семантичної структури допустових речень з урахуванням взаємозв’язку його лексико-граматичної, семантико-синтаксичної та логічної структури на матеріалі текстів українського наукового, зокрема науково-суспільного мовлення на сьогодні в українському мовознавстві немає.
Необхідно зазначити, що різні підходи до вивчення вираження допустовості одиницями різних рівнів (синтагма, просте речення, складнопідрядне речення, надфразна єдність) дозволили дослідникам з'ясувати, у першу чергу, роль сполучників, прийменників та займенників у допустовому реченні, релевантність актуального членування речення під час формування допустової семантики. Об’єктом вивчення семантики були насамперед складнопідрядні допустові речення. При зіставленні допустових відношень з умовними, причиновими і протиставними зверталася увага на такий класифікаційний поділ, як допустові речення вільної і зв’язаної структур, частководопустової і загальнодопустової семантики та ін. Відсутність у низці мовознавчих робіт комплексного розгляду мовних і позамовних засобів формування семантики допустового речення визначило актуальність цього дисертаційного дослідження.
Науково-суспільне мовлення за своєю жанровою нерівнорядністю і неодновимірністю належить до тих феноменів, у яких знаходять реалізацію найскладніші процеси ускладнення сучасної думки, в яких найбільшою мірою віддзеркалюються тенденції ускладнення думки, її синкретизації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Структурні, логіко-семантичні і функціональні типи допустових речень у сучасній науковій мові

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок