Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Пам’яткоохоронна діяльність Церкви в контексті національно-культурного руху в Галичині (кінець XIX–XX ст.)

Пам’яткоохоронна діяльність Церкви в контексті національно-культурного руху в Галичині (кінець XIX–XX ст.)

Назва:
Пам’яткоохоронна діяльність Церкви в контексті національно-культурного руху в Галичині (кінець XIX–XX ст.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,76 KB
Завантажень:
142
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича
Інститут народознавства
Бандрівський Микола Стефанович
УДК 94 (477.8) “18/19”+26 (477.8)+719
Пам’яткоохоронна діяльність Церкви
в контексті національно-культурного руху
в Галичині (кінець XIX–XX ст.)
07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2001


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі нової історії України Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України.
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор,
академік НАН України
Ісаєвич Ярослав Дмитрович,
директор Інституту українознавства
ім. І. Крип’якевича НАН України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Дашкевич Ярослав Романович,
керівник Львівського відділення Інституту
української археографії та джерелознавства
ім. М. С. Грушевського НАН України
кандидат історичних наук
Турій Олег Юрійович, заступник
директора Інституту історії Церкви
Львівської Богословської Академії
Провідна установа: Інститут історії України НАН України,
відділ історії України XIX–поч. XX ст.
Захист відбудеться 13 березня 2001 р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради № 35.222.01 для захисту дисертацій в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України (79026, Львів, вул. Козельницька, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України.
Автореферат розісланий 10 лютого 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ф. І. Стеблій


Загальна характеристика роботи
Актуальність проблеми. Ступінь цивілізованості держави можна визначити за її ставленням до пам'яток минулого. Особливо актуальним це є для України, яка, повернувшись на шлях самостійного розвитку, намагається відповідним чином налагодити пам'яткоохоронну роботу. Роль Церкви – її вищих ієрархів, священиків та чернецтва – у пам'яткоохоронній діяльності в Галичині ще не була предметом спеціального дослідження. Донедавна залишався недооціненим вклад у цю справу Ставропігійського інституту, зокрема той резонанс, який викликали археологічно-бібліографічна виставка 1888 року або ж розкопки давньоруських храмів княжого Галича. Зацікавлення Церкви пам'ятками національної культури, особливо проблемами їх збереження, зросло з приходом у 1901 році на митрополичий престол Андрея Шептицького, який того ж року зініціював відкриття Археологічного музею у Львівській Духовній семінарії, а через чотири роки – Церковного музею у Львові, який згодом був перетворений у Національний. Ці традиції продов-жив ректор Львівської Богословської Академії Йосиф Сліпий, запровадивши з 1931 року навчальний курс з археології України для підвищення культурно-освітнього рівня майбутніх священиків галицьких єпархій. Пам'яткоохоронна проблематика займала помітне місце в діяльності консерваторської комісії, з ініціативи якої у 1931–1933 роках були проведені перші розкопки у підземеллях собору св. Юра у Львові та розпочато широкомасштабні археологічні дослідження княжого Галича. Результати цих пошуків, зокрема відкриття Ярославом Пастернаком фундаментів літописного Успенського собору, викликали колосальний резонанс у національно-культурному житті галицьких українців. Атмосфера бурхливого творчого піднесення (творчість Олени Кульчицької, Антона Павлося, Юліана Дороша та ін.), яку витворили фінансовані Церквою розкопки в давньому Галичі, панувала до початку осені 1939 року. У перші післявоєнні десятиліття Церква у Західній Україні, будучи насильно ліквідованою радянською владою, втратила тяглість пам'яткоохоронних традицій, і лише з відновленням державної незалежності Церква повертається до проблем пам'яток національної культури.
Дисертаційне дослідження є частиною планових тем Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Національний рух на західних землях України в кінці XVIII – на початку XX ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Пам’яткоохоронна діяльність Церкви в контексті національно-культурного руху в Галичині (кінець XIX–XX ст.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок