Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури)

Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури)

Назва:
Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,75 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА,
ФОЛЬКЛОРИСТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ
ім. М. Т. РИЛЬСЬКОГО
ЩЕРБАК Інна Михайлівна
УДК 392.34(477)+165.612
Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури)
Спеціальність 07.00.05 – етнологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі “Український етнологічний центр” Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України.
Науковий керівник: кандидат історичних наук
Гаврилюк Наталія Костянтинівна,
cтарший науковий співробітник відділу “Український етнологічний центр” Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України
Офіційні опоненти: член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор Павлюк Степан Петрович, директор
Інституту народознавства НАН України;
кандидат історичних наук, доцент
Босий Олександр Георгійович, доцент кафедри образотворчого мистецтва та дизайну мистецького факультету Кіровоградського педагогічного університету ім. В.Винниченка МОН України.
Провідна установа: Інститут політичних та етнонаціональних досліджень НАН України
Захист відбудеться 2 липня 2004 р. о 13 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01 в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України за адресою: 01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “_28__” травня 2004 р.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Вивчення етносоціальної організації та обрядово-cвітоглядного буття народу посідає одне з чільних місць у вітчизняній етнології. Наукові студії проблематики сприяли визначенню критеріїв та чинників формування психоментальних та етнокультурних засад традиційного українського суспільства. Проте до недавнього часу поза дослідницькою увагою залишався такий важливий елемент соціальної структури суспільства, як його статевовікова диференціація. Збирачами та дослідниками традиційної культури вона сприймалася як природна біологічна ознака, що зумовило фіксацію статевовікових відмінностей у побуті та культурі як явищ постійних, проте реліктового характеру. Дискусія з проблеми статевовікової стратифікації у суспільствах первісних формацій дала поштовх до її вивчення, зокрема на прикладі пізнього традиційного російського суспільства, та підтвердила іманентність цього соціального інституту у структурі функціонування етносу Бернштам Т. А. Молодежь в обрядовой жизни русской общины ХIX – начала ХХ в. – Л., 1988..
З-поміж аспектів проблеми статевовікової стратифікації викликає дослідницький інтерес співвідношення між стадіями життєвого циклу людини, відповідно – її статевовіковими групами та системою статевовікового символізму. В узагальненій формі життєвий цикл індивіда у більшості культур науковці поділяють на такі стадії, як дитинство – дорослість – старість, яким відповідають статевовікові класи/верстви: діти, дорослі, старі Кон И. С. Ребенок и общество. – М., 1988. – С. 96.
. В основі такого поділу лежить вік людини. Перехід від однієї стадії життя до іншої регулюється системою уявлень, образів та норм поведінки, звичаїв та обрядів, в яких культура сприймає, виявляє та легітимізує життєвий шлях індивіда, його статеві та вікові відмінності. Такі процеси відбуваються за посередництвом обрядово-світоглядних явищ і символів, тобто через систему статевовікового символізму Там само. – С. 93 – 99, 177 – 192..
Дитинство, як і кожна стадія життєвого циклу, відповідно вирізняється та символізується культурою. В українській традиції існує давня й стабільна культурно-символічна модель дитини та дитинства, для реконструкції якої необхідне всебічне дослідження, що включало б комплексний аналіз етнографічних, лінгвістичних, історіографічних та психологічних даних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Діти в обрядах та віруваннях українців ХІХ – початку ХХ ст. (статевовіковий аспект традиційної культури)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок