Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ВІДНОШЕННЯ У СФЕРІ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ВІДНОШЕННЯ У СФЕРІ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

Назва:
ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ВІДНОШЕННЯ У СФЕРІ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,66 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА
БОРЕЦЬКИЙ ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ
УДК 811.161.2’366.5
ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ВІДНОШЕННЯ У СФЕРІ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2008
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови й загального мовознавства Вінницького державного педагогічного університету Міністерства освіти й науки України
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
СЛОБОДИНСЬКА ТАМАРА СТЕПАНІВНА,
Вінницький державний педагогічний університет
імені Михайла Коцюбинського, доцент кафедри
української мови й загального мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
БОЙКО НАДІЯ ІВАНІВНА,
Ніжинський державний педагогічний
університет імені М. В. Гоголя,
професор кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент,
ЯСАКОВА НАТАЛІЯ ЮРІЇВНА,
Національний авіаційний університет,
доцент кафедри українознавства.
Захист дисертації відбудеться “---17_” _червня 2008 року о_1430__годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.04 в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9).
Автореферат розіслано “ _14__” _травня___ 2008 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук А. В. Висоцький
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасна лінгвістична наука, визнаючи абсолютну віртуальність мовного знака у сфері мовленнєвої практики, все частіше схиляється до функціонального підходу при аналізі тих чи інших явищ. Особливо актуальним є вивчення центральної одиниці мови – слова, яке може розглядатися з погляду семантики, парадигматики, синтактики, прагматики тощо, а отже, і зазнавати компресії з боку інших одиниць на кожному з цих рівнів. Це призводить до ускладнення семантики слова, яка вже не може бути інтерпретована без виходу на позамовну площину.
У розмовному та художньому мовленні існує тенденція до активної взаємодії семантичних і функціональних властивостей слова, що є універсальним мовним знаком. Відносно повільна зміна кількості лексем, потреба в номінації все більшої кількості явищ, а також індивідуальна психологічна опосередкованість мовлення зумовлюють явища перехідності як універсальної властивості мовного знака, що імплантує його абстрактний смисл у “живу” мовну ситуацію, і отже, відповідно розширює, трансформує значення. Постає потреба міждисциплінарних досліджень слова, які б узагальнили причини, механізми й моделі внутрішньої динаміки словесного знака. Вихідною умовою таких досліджень є усвідомлення найзагальнішого поняття – мовних змін. Цей термін уособлює саму сутність мови, з одного боку, – в її діалектичних зв’язках з історією, суспільством, прогресом тощо, з іншого – у її відповідності до власних законів (діа- та синхронних мовних змін; фонетичних, лексичних, граматичних тощо). Такі процеси мисляться на тлі певної знакової сталості мови й передбачають перетворення мовних одиниць внаслідок взаємодії між собою їх або їхніх значень.
Транспозиція як явище перенесення значення на готовий звуковий комплекс об’єднує більш конкретні семантичні процеси, які є механізмами подібних перенесень: десемантизація й генералізація, метонімія й метафора, багатозначність й омонімія. Відомо, що вивчення транспозиційних явищ на рівні слова, граматичної категорії, речення не складає особливих труднощів, тоді як на рівні семантико-граматичних категорій (за старою номенклатурою – розрядів) є непростим, бо вони вже самі по собі є специфічною цариною синкретизму, взаємодії й поступового взаємопереходу власне семантичного й граматичного. Інтерес викликають зокрема семантико-граматичні категорії (СГК) іменника – центральної частини мови, яка найтісніше пов’язана з безпосереднім відображенням розчленованої дійсності у свідомості людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ТРАНСПОЗИЦІЙНІ ВІДНОШЕННЯ У СФЕРІ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНИХ КАТЕГОРІЙ ІМЕННИКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок