Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ В ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ В ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Назва:
ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ В ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,63 KB
Завантажень:
327
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ІМ. Т.Г. ШЕВЧЕНКА
ДЕМСЬКА ЛЕСЯ МАР’ЯНІВНА
УДК 883.3.09 - 2 “19”
ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ
В ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
10. 01. 01. — українська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ — 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у Львівському відділенні Інституту літератури
ім. Т.Г. Шевченка НАН України
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук
Нахлік Євген Казимирович
(Львівське відділення Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України)
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук,
провідний науковий співробітник
Мороз Лариса Захарівна
(Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України)
кандидат філологічних наук,
докторант кафедри української літератури
Криловець Анатолій Олександрович
(Київський державний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова)
Провідна установа: Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Я. Франка
Захист відбудеться “ 17 ” квітня 2000 р. о 14 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4)
Автореферат розісланий “16” березня 2000р.
Вчений секретар спеціалізованої ради _________ М.М. Сулима


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Українська літературознавча думка ХХ ст. неодноразово зверталася до осмислення творчого доробку Лесі Українки в найрізноманітніших аспектах: проблематики, поетики (передусім жанру й образності), типології тощо, але досі практично не існує окремих наукових шкіл у лесезнавстві, немає глобального прочитання художньої спадщини одного з найбільших геніїв національної літератури: “Письменниця залишається “чтимою”, але не “читомою”, шанованою, але не любленою, а якщо і любленою, то лише у площині Мавки, а не Кассандри...”11 Поліщук Я. Присутність відсутності, або Проблема читача Лесі Українки // Леся Українка і національна ідея. Збірник наукових праць. — К., 1997. — С. 27..
Другою проблемою залишається певна тенденційність у висвітленні її творчості. Від рецензії І. Франка на її першу поетичну збірку “На крилах пісень” (1893) до багатьох сучасних досліджень позиція поетеси окреслюється передусім як безнастанна боротьба за національне відродження та національні ідеали.
Новітнє лесезнавство звернуло увагу передусім саме на величезний філософсько–естетичний потенціал творів Лесі Українки й зробило спробу подивитися на нього крізь призму різних філософських та естетичних напрямків і шкіл, надто ж ідеалістичного гатунку (О. Турган, Т. Мейзерська, Я. Поліщук, Л. Зелінська, А. Криловець). Однак все ж бракує досліджень, у яких творчість письменниці розглядалася б насамперед у філософсько–естетичному ракурсі. Розвідки такого плану дали б можливість по–новому прочитати її творчість у філософському, культурологічному та художньо–естетичному аспектах. Відтак проблема запропонованої роботи полягає у виконанні двоєдиного завдання:
1)
з’ясувати філософські та художні джерела творчості Лесі Українки, її контекстні зв’язки й типологічні паралелі з філософськими та естетичними поглядами попередніх епох і доби, у якій вона творила;
1)
виробити й застосувати новий підхід до дослідження філософсько–екзистеціальної та морально–психологічної проблематики творів Лесі Українки на основі філософських та естетичних шукань другої половини ХVІІІ - початку ХХ ст.ст.
У своїх драматичних творах письменниця порушувала широкий спектр проблем, намагаючись дати їм власну інтерпретацію, яка часто суперечила загальноприйнятим уявленням (“Одержима”, “Камінний господар”, “Кассандра” та ін.). Відтак нашу увагу привернуло насамперед те, щу клала авторка в основу своєї інтерпретації класичних проблем (митець та оточення, бажання та обов’язок, співвідношення етичного та естетичного тощо), щу було для неї важливим у зовнішньому й внутрішньому світі героя, а що — другорядним, адже з’ясування цього дає змогу по–новому прочитати художні твори Лесі Українки з погляду культурної ситуації її епохи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: ПРОБЛЕМА ІНДИВІДУАЛЬНОЇ СВОБОДИ В ДРАМАТУРГІЇ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок