Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОБРЯДОВІ АСПЕКТИ НАРОДНОЇ ЛІКУВАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СЛОВ’ЯНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ

ОБРЯДОВІ АСПЕКТИ НАРОДНОЇ ЛІКУВАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СЛОВ’ЯНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ

Назва:
ОБРЯДОВІ АСПЕКТИ НАРОДНОЇ ЛІКУВАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СЛОВ’ЯНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
29,86 KB
Завантажень:
380
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ФОЛЬКЛОРИСТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ
ІМ. М.Т. РИЛЬСЬКОГО
СЕРЕБРЯННІКОВА НАТАЛЯ ІВАНІВНА
УДК 398.1 : 615.89 (=161) (477.7) “18/19”
ОБРЯДОВІ АСПЕКТИ НАРОДНОЇ ЛІКУВАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СЛОВ’ЯНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
07.00.05 – етнологія
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
КИЇВ - 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі археології та етнології України Одеського національного універитету ім. І.І. Мечникова.
Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент Прігарін Олександр Анатолійович, кафедра археології та етнології України Одеского національного університету ім. І.І. Мечникова.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор Борисенко Валентина Кирилівна, кафедра етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
кандидат історичних наук, доцент Чучко Михайло Костянтинович, кафедра етнології, античної і середньовічної історії Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Провідна установа: Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, м. Київ.
Захист відбудеться “_27___”_лютого_ 2004 р. о__14_______годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01. в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “_24____” _січня___________ 2004р.
Вчений секретар
Спецілізованої вченої ради,
Кандидат філологічних наук О.О. Микитенко


Актуальність теми. Останнім часом у контексті реалій “перехідного періоду” помітно актуалізувалася проблема вивчення традиційної народної медицини (етномедицини). Народна медицина тісно пов’язана з матеріальним життям і побутом суспільства, чутливо реагує на рівень економічного, соціального, морального, екологічного комфорту людини. Надто різкі й болісні трансформаційні процеси на шляху від соціалізму до ринкової економіки породили безліч кризових явищ. За цих умов зростає інтерес до так званої альтернативної медицини. Все більше людей користується природними лікарськими засобами й традиційними методами оздоровлення, доцільність яких перевірена не одним поколінням.
Крім суто практичного значення народна медицина виступає одним з джерел у дослідженнях світоглядних уявлень, сфери функціонування етнічних стереотипів і ритуалізованих форм поведінки. Як важлива галузь народних знань вона є частиною духовної культури, яка включає в себе залишки різностадіальних синкретичних вірувань, магічні практики й цінні емпіричні відомості. Треба зазначити, що й сучасна професійна медицина, біля витоків якої стояли Гіпократ, Авіцена (Ібн-Сіна), Агапіт, Гален та інші, також базується на тисячолітньому народному досвіді.
Звернення до спадщини народного лікування збагачує сучасну науку. Це яскраво засвідчили численні факти використання набутків народної медицини у професіній лікувальній сфері. Так, у роботах З.Фрейда та К.Юнга, фундаторів такого напрямку як психоаналіз, був використаний еврістичний потенціал народних засобів лікування у розробці світоглядних архетипів. Вони переконливо доводять важливість психотерапевтичних аспектів у контексті “хвороба-хворий-лікар”.
Посилення інтересу громадськості до народної медицини значною мірою спричинено як прагненням зберегти її духовну складову в контексті відродження національних звичаїв і традицій, так і прагматичними зацікавленнями, які, на жаль, часто мають характер спекуляції чи моди. Насамперед, це стосується магічних елементів практики сучасних знахарів і цілителів, навколо яких штучно створюється романтичний ореол містично-окультної таємничості.
Зважений науковий підхід допомагає зрозуміти народний погляд на етіологію захворювання, “логіку” обраного терапевтичного методу і його світоглядну мотивацію, розмежовувати раціональні та ірраціональні прийоми лікування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: ОБРЯДОВІ АСПЕКТИ НАРОДНОЇ ЛІКУВАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ СЛОВ’ЯНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок