Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> НАМИСТО ТА ПІДВІСКИ У ВБРАННІ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

НАМИСТО ТА ПІДВІСКИ У ВБРАННІ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

Назва:
НАМИСТО ТА ПІДВІСКИ У ВБРАННІ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,59 KB
Завантажень:
260
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
БОБРОВСЬКА Оксана Вікторовна
УДК 903.2.25: 391
НАМИСТО ТА ПІДВІСКИ
У ВБРАННІ
НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Історичні науки - 07.00.04 - археологія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
 
КИЇВ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті археології НАН України.
Науковий керівник - доктор історичних наук, професор,
БАРАН Володимир Данилович,
Інститут археології НАН України
зав.відділом слов'янської археології.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук,
старший науковий співробітник,
МАКСИМОВ Євген Володимирович.
кандидат історичних наук, доцент,
ШИШКІН Руслан Германович,
Національний педагогічний університет
ім.М. Драгоманова,
кафедра історії слов'янських народів,
доцент.
Провідна установа - Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
кафедра археології та музеєзнавства,
Міністерство освіти та науки України.
Захист відбудеться 13.11.2000 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.234.01 по захисту докторських дисертацій при Інституті археології Національної Академії Наук України за адресою: 04210, Україна, м.Київ, проспект Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Інституту
археології НАН України.
Автореферат розісланий 12.10.2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.О.Петрашенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Черняхівська археологічна культура - яскраве самобутнє явище. Її проблематика протягом сторіччя привертає пильну увагу багатьох генерацій дослідників і вважається добре розробленою. Проте, в ній явно бракує джерелознавчих досліджень, створення яких на сучасному етапі розвитку науки є нагальним завданням.
Однією з найбільш масових категорій джерел черняхівської культури є прикраси (намисто та підвіски) з різноманітних матеріалів. Як вид ремісничої продукції, вони несуть інформацію про місце, час та технічний рівень виробництва (склоробного, ювелірного, камене- та кісткорізного); як товар - мають мінову вартість; як предмет власності - характеризують соціальний стан їх власника; як елемент вбрання - демонструють його етнографічну своєрідність; як культові атрибути - сповнені особливого сакрального змісту; нарешті, як предмети, що виконують декоративні функції, - відображають естетичні норми доби. До цього часу черняхівські прикраси не було систематизовано: не складено каталог знахідок, не розроблено класифікацію, хронологію та періодизацію, не визначено функції намиста та підвісок у поховальному одязі, вбранні. Малодослідженим явищем залишається, власне, і сам поховальний убір. Зокрема, не виявлено відмінностей поміж чоловічими та жіночими його моделями, а також в комплектації вбрання різних соціальних верств та етнічних груп населення. Все це визначає актуальність обраної теми.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалася як складова частина комплексної планової наукової теми відділу слов'янської археології Інституту археології НАН України "Слов'яни і неслов'янські племена на території України від рубежу н. е. до раннього середньовіччя", № держреєстрації 0197V013610.
Метою дослідження є всебічне розкриття інформаційного потенціалу такої категорії старожитностей, як намисто та підвіски, створення фундаментального джерелознавчого дослідження - надійної основи палеоекономічних, палеосоціальних, палеоетнографічних реконструкцій. Завдання роботи, зумовлені її метою, складаються з: 1) класифікації намиста і підвісок; 2) періодизації прикрас; 3) визначення функцій намиста та підвісок у структурі поховального вбрання, а також певних модифікацій прикрас: діагностів статі, соціального статусу, етнічного походження похованих. Для вирішення цих завдань було застосовано археологічні (порівняльно-типологічний, картографічний) та статистичні методи.
Об'єктом дослідження є черняхівська археологічна культура, яка в III - IV ст. займала територію півдня Східної Європи (більшої частини України та Молдови, румунських Молдови, Мунтенії і Трансільванії).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: НАМИСТО ТА ПІДВІСКИ У ВБРАННІ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок