Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат на тему: РОЗРОБКА ВИСОКОЕФЕКТИВНИХ ФОТОЕЛЕКТРИЧНИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ НА ОСНОВІ КРЕМНІЮ

РОЗРОБКА ВИСОКОЕФЕКТИВНИХ ФОТОЕЛЕКТРИЧНИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ НА ОСНОВІ КРЕМНІЮ / сторінка 3

Назва:
РОЗРОБКА ВИСОКОЕФЕКТИВНИХ ФОТОЕЛЕКТРИЧНИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ НА ОСНОВІ КРЕМНІЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,81 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Об'єкт дослідження. Фотоелектричні перетворювачі сонячної енергії на основі кремнію.
Предмет дослідження. Процеси гетерування домішок і дефектів у кремнії, властивості АПП плівок, характеристики сонячних елементів, батарей і модулів, виготовлених за розробленими технологіями.
Методи дослідження. Для визначення довжини дифузії неосновних носіїв заряду використовувався метод спектроскопії поверхневої фото- е.р.с. Оптичні властивості АПП і структур АПП- кремній досліджувались методами лазерної та спектральної еліпсометрії. Характеристики СЕ і модулів вимірювались за допомогою автоматизованої та атестованої установки з використанням еталонних фотоелементів.
Наукова новизна одержаних результатів:
1. Вперше запропоновано для гетерування дефектів і домішок у кремнієвих пластинах, що характеризуються наявністю внутрішніх гетерних центрів (кремній-кисневих преципітатів), використовувати плівки Ge з наступним іонно-променевим перемішуванням і термічним відпалом. Встановлено, що механізм дії такого гетера зумовлений відмінністю коефіцієнтів сегрегації домішок у гетерному шарі і кремнієвій пластині, інжекцію точкових дефектів та градієнтом механічних напружень. Визначені оптимальні режими гетерування.
2. Виявлено ефект суттєвого збільшення стабільності часу життя неосновних носіїв струму в кремнії при різних термообробках за рахунок попереднього гетерування домішок розробленим методом (нанесення плівки германію з наступним іонно-променевим перемішуванням та відпалом).
3. Запропоновано спосіб підвищення коефіцієнта корисної дії кремнієвих сонячних елементів за рахунок нанесення просвітлююючих алмазоподібних плівок а-C:H, а-C:H:N та SiC.
4. Удосконалено метод пасивації периметру кристала шляхом створення мезаструктури з наступним нанесенням окисної чи АПП плівок.
5. Обґрунтовано використання тришарової системи хром-мідь-припій для створення контактів у СЕ, призначених для використання в потужних фотоелектричних модулях. Удосконалено технологічний спосіб її створення.
6. Удосконалено конструкцію СЕ з урахуванням особливостей розробленого гетера.
Практичне значення одержаних результатів:
1. Розроблений спосіб збільшення часу життя нерівноважних носіїв заряду в кремнієвих пластинах дає змогу використовувати низькоякісний дешевий кремній та відходи мікроелектронного виробництва для виготовлення недорогих і ефективних перетворювачів сонячної енергії.
2. Нанесення аморфних вуглецевих плівок, стійких до механічних і хімічних деградаційних факторів, у якості просвітлюючих та пасивуючих покриттів СЕ дозволить збільшити ефективність фотоперетворення і строк експлуатації СЕ, а отже, знизити вартість енергії, що ними виробляється.
3. Розроблено технологію для створення тришарової контактної металізації сонячних елементів, перспективних для використання в потужних фотоелектричних модулях.
4. Розроблена промислова технологія виготовлення СЕ, які, враховуючи низьку якість вихідного матеріалу, мають досить високу ефективність (14ё15%). Розроблено та виготовлено модулі СБ з ефективністю ~12,5%, що є на рівні світових стандартів для такого типу використовуваного матеріалу, при цьому досягнуто суттєвого зниження собівартості як СЕ, так і модулів.
Розроблені у дисертаційній роботі методи регенерації відходів монокристалічного кремнію та технології виробництва високоефективних СЕ і модулів впроваджені у виробництво на ВАТ “Гравітон” та в ОКБ “Рута”.
Особистий внесок здобувача. У публікаціях, написаних у співавторстві, здобувачеві належить: дослідження температурних залежностей швидкості травлення кремнію та діоксиду кремнію в травниках з різним співвідношенням компонент [1]; дослідження впливу термічних обробок на рекомбінаційні параметри кремнію при використанні різних процедур гетерування [2, 6, 8, 10-13]; дослідження оптичних властивостей АПП у залежності від технологічних умов їх нанесення [3-5]; оптимізація конструкції та розробка технологічного маршруту виготовлення СЕ з використанням розроблених процедур гетерування та просвітлення [7, 9].

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: РОЗРОБКА ВИСОКОЕФЕКТИВНИХ ФОТОЕЛЕКТРИЧНИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ НА ОСНОВІ КРЕМНІЮ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок