Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ / сторінка 11

Назва:
РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,14 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Моральна свідомість, як цілісний конструкт, не виступає предметом самостійного психологічного аналізу, тоді як у країнах ближнього зарубіжжя останнім часом простежується тенденція посилення уваги до цього аспекту розвитку індивідуальної свідомості.
Аналіз показує, що окремі сторони проблеми моральної свідомості розкриваються при вивченні більш широкої сфери – сфери розвитку моральної поведінки та моральної саморегуляції. Відмінними рисами вітчизняних досліджень є використання діяльнісного та особистісного підходів при аналізі проблеми моральності, орієнтація на смислові, а не когнітивні аспекти феномену. У дослідженні проблеми домінують два напрями вивчення розвитку моральності: нормативно-орієнтований та емоційно-орієнтований. Вони представлені багатьма лініями досліджень, що відрізняються виокремленням різних аспектів проблеми: вивчення впливу внутрішніх диспозиційних характеристик чи соціальних детермінант процесу; аналіз того чи іншого структурного компоненту процесу морального розвитку; орієнтація на один із вікових періодів (переважно дошкільний чи підлітковий). Акцентуючи увагу на останньому, зазначимо, що питання розвитку моральної свідомості та самосвідомості в молодшому шкільному віці не знайшли належної наукової розробки, що порушує принцип генетичного підходу до вивчення центрального конструкту індивідуальної свідомості.
У третьому розділі ”Особливості генези моральної свідомості та самосвідомості в дитячому віці” проблема аналізується через опис стадіальності процесів, висвітлення вікових закономірностей та особливостей розвитку когнітивно-ціннісного конструкту, виокремлення його детермінуючих чинників. У роботі виділено основні підходи до визначення етапів становлення моральної свідомості та самосвідомості. Цей підхід дозволяє систематизувати наукові ідеї у цій сфері, провести зіставлення позицій науковців.
На підставі аналітичного огляду виокремлено основні критерії періодизації морального розвитку. До найважливіших з них віднесено: характер новоутворень у сфері моральної свідомості та самосвідомості; дію внутрішніх механізмів; характер спонук, що стимулюють моральну поведінку; ставлення суб’єкта до моральних норм; характер пізнавального відношення. На нашу думку, найбільш продуктивним є шлях через аналіз новоутворень та розкриття внутрішніх механізмів становлення моральної свідомості та самосвідомості. У роботі ми зосередили увагу саме на цих аспектах проблеми.
Теоретичний аналіз показує, що на даний час існує декілька підходів щодо простеження динаміки досліджуваної генези. Вивчення її періодизації дозволяє відповісти на два важливих питання: щодо поетапності процесу та щодо його структурних елементів. Зосереджуючи увагу на другому аспекті, зазначимо, що у більшості наукових джерел моральна свідомість і моральна поведінка чітко не розмежовуються. Дослідження у сфері моральної свідомості характеризуються відсутністю концептуального підходу, що ґрунтувався б на врахуванні структури конструкту. У роботах переважно аналізуються окремі аспекти явища без побудови загальної моделі моральної свідомості та самосвідомості. Це свідчить про те, що назріла необхідність виокремити первинну структуру моральної свідомості дитини. Таке виокремлення не відриває свідомості від поведінки, воно дозволяє розглядати дану єдність на більш глибокому рівні психологічних механізмів.
З метою дотримання генетичного принципу вивчення явища в розділі висвітлюються процеси становлення моральної свідомості на висхідній стадії онтогенезу: описується становлення моральної свідомості та самосвідомості протягом дошкільного, молодшого шкільного та підліткового періодів життя, виокремлюються основні характеристики вікових змін свідомості, особливості її функціонування у різні періоди. Зазначається, що вперше дитина стає суб’єктом моральної діяльності в дошкільний період. Розвиток моральної свідомості та самосвідомості в цей період характеризується гетерохронністю та гетерогенністю засвоєння моральних норм. До основних особливостей цього процесу належать: наявність розбіжності в характері побудови моральних суджень і моральної поведінки щодо дорослого й однолітка, поступова диференціація моральних уявлень у цих сферах; відмінність когнітивних та емоційних елементів судження; наявність розбіжності моральної свідомості та моральної поведінки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок