Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ / сторінка 16

Назва:
РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,14 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 

В цілому задекларовані дітьми позиції дають підстави стверджувати, що більшість із них вийшли за межі стадії морального реалізму. Відбувається зниження егоцентричності дитячих позицій, посилення орієнтації на правила соціальної етики, формування нового ставлення до соціальних норм. Цінним є також те, що майже всі діти (83 відсотки) висловили погодження щодо змісту судження, в якому декларується принцип совісті. Висловлені дітьми позиції щодо свободи вибору чітко вказують на те, що мораль ”хорошого хлопчика” залишається характерною для дітей цього вікового періоду. Школярі виявляють прагнення орієнтуватися на очікування навколишніх, діяти у логіці соціальних вимог. Відходять на другий план позиції гедоністичного типу, послаблюються егоцентричні позиції, закладаються основи морального релятивізму. Отже, аналіз індивідуальних позицій показує, що розвиток більшості дітей старших вікових підгруп молодшого шкільного віку відповідає конвенційному рівню функціонування моральної свідомості.
Аналіз ставлення дітей до категорії цінності людського життя показав, що уже на початку періоду половина дітей визнають необхідність боротися за збереження життя іншої людини. Протягом вікового періоду кількість дітей, що займають цю позицію, швидко зростає (з 52,2 відсотка на початку до 71,3 відсотка у кінці періоду). В усіх вікових групах дівчатка виявляють більшу чутливість до морального аспекту ситуації, до того ж з віком відмінність у кількісних показниках зростає. Варто зазначити, що діти прекрасно усвідомлюють непривабливість протиправного вчинку. Протягом періоду збільшується кількість мотиваційних підстав, що продукують діти, їх трактування стають ширшими і точнішими.
Аналіз дитячих суджень показує, що в моральній свідомості дитини поступово формується особистісне ставлення до людського життя як до цінності, до того ж, з віком ця позиція стає більш стабільною. Діти десятирічного віку визнають необхідність допомоги чужій людині майже так, як і її необхідність для близької. Отже, аналіз уявлень дітей у сфері цінності людського життя показує, що ця моральна норма інтенсивно засвоюється в період молодшого шкільного віку, простежується позитивна динаміка в розумінні її сутності, поглиблюється розуміння, що виявляється в змісті і рівні узагальненості мотивувань. Паралельно відбувається також засвоєння правових норм співжиття, іде пошук їх узгодження і визначення пріоритетів. У той же час у цьому процесі спостерігається і багато суперечливих та неузгоджених тенденцій.
Вивчення системи уявлень дітей щодо категорій обов’язку, правдивості, справедливості, щедрості показує, що рівень когнітивних можливостей молодших школярів і їх соціальний досвід забезпечує їм не лише розуміння цих норм, але й позитивне ставлення до них. Протягом вікового періоду підвищується рівень адекватності та критичності самооцінювання за цими критеріями, хоча певна розбіжність між рівнем сформованості уявлень і готовністю дітей дотримуватися відповідної норми залишається.
В цілому можна зробити висновок, що протягом вікового періоду, який розглядається, у сфері моральної свідомості й самосвідомості молодших школярів відбуваються значні зміни, які виявляються у підвищенні ефективності розуміння дітьми конкретних моральних категорій, їх співвіднесенні з реаліями власної поведінки, зародженні елементів самокритичності.
П’ятий розділ “Ставлення молодших школярів до стратегії заступництва як вияву гуманізму” присвячений аналізу особливого аспекту функціонування моральної свідомості та самосвідомості в молодшому шкільному віці – проявам взаємодопомоги між дітьми, що виявляється у формі заступництва. Заступництво – вид соціальної поведінки, спрямований на захист суб’єкта, який потрапив у ситуацію зовнішнього несправедливого тиску чи впливу, що суб’єктивно сприймається як несправедливий. Як показали спостереження, стратегія заступництва яскраво виявляється у різних ситуаціях міжособистісної взаємодії школярів. У ній чітко простежується не лише рівень присвоєння моральних норм, їх перетворення у норми особистісні, але й сформованість активної позиції дитини.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок