Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати реферат: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ / сторінка 18

Назва:
РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,14 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Всі завдання вирішувалися у взаємозв’язку. Програма була розрахована на один рік з проведенням 1-2 зустрічей на тиждень. Крім того, вона доповнювалася серією завдань, що втілювалися у процесі сімейного виховання. У формуючому експерименті брали участь 96 дітей трьох вікових підгруп молодшого шкільного віку.
Застосування розвивально-корекційної програми привело до позитивних змін у моральній свідомості та самосвідомості дітей за чотирма основними лініями: відбувся перегляд ставлення до асертивних способів впливу, що виявилось у збільшенні частоти вибору нормовідповідного, впевненого стилю заступництва не лише як позитивно оцінюваної, але й як особистісно бажаної стратегії (див рис.2); знизилися показники вибору агресивного стилю заступництва; підвищилися показники звертання до дорослого у складних ситуаціях морального конфлікту; виникли позитивні зміни у реальній поведінці дітей за показниками нормовідповідності та активності у ситуаціях міжособистісної взаємодії.
Рис.2. Зіставлення показників частоти вибору асертивного стилю як особистісної стратегії заступництва за результатами констатуючого і формуючого експериментів
У дітей усіх вікових груп сформувалися більш точні уявлення про доречність і ефективність асертивного способу допомоги у ситуаціях, що ініціюють стратегію заступництва. Зміни, що відбулися, є статистично значущими для всіх вікових підгруп (8 років: * = 2 (p 0,023); 9 років: * =2,4 (p 0,007); 10 років: *=2,4 (p 0,007).
Аналіз змін у реальній поведінці дітей, що оцінювались за результатами експертних оцінок, показав: позитивні наслідки були зафіксовані вчителями у всіх вікових групах, які брали участь у експерименті. Зрушення простежувались як за критерієм активності, так і за критерієм нормовідповідності дитячої поведінки. На думку вчителів, у дітей підвищився рівень чутливості до порушень у системі стосунків та зросло прагнення надавати дієву допомогу тим, хто відчуває зовнішній несправедливий тиск. Зіставлення двох критеріїв (активності та нормовідповідності) показує, що у результаті формуючого експерименту яскравіші зміни настали за другою лінією. Критерій знаків G (паралельна назва критерій Мак-Немара) вказує на зменшення протягом обстежуваного періоду нетипових зсувів досліджуваної ознаки (8 років: G= 4 (p 0,01); 9 років: G= 2 (p 0,01); 10 років: G= 1 (p 0,01), що свідчить про вищу податливість до коригуючих впливів дітей старших підгруп. В результаті проведеної роботи у поведінці молодших школярів чіткіше проявляється виваженість та нормативність підтримки, що надається дітьми своїм одноліткам. Як зазначають вчителі, у своєму прагненні допомогти діти частіше звертаються до моральних норм, посилаються на соціальні та моральні приписи. Відповідно підвищився і рівень активності дітей у ситуаціях, що стимулюють заступництво (8 років: G= 5 (p 0,01); 9 років: G= 3 (p 0,01); 10 років: G= 2 (p 0,01).
Підсумовуючи, зазначимо, що розвивально-корекційна робота, крім прямих наслідків, мала також побічний ефект, що виявився в актуалізації процесів самопізнання та самоставлення.
Виконання різноманітних завдань стимулювало дітей до аналізу внутрішніх спонук поведінки, зіставлення особистісних і групових тенденцій, власних бажань і соціальних вимог. Отже, комплексний характер розвивально-коригуючої програми в цілому сприяв посиленню рефлексивних механізмів моральної самосвідомості, забезпечуючи присвоєння моральних принципів, їх інтеріоризацію та втілення у реальну поведінку.
У висновках підбито підсумок проведеного теоретичного та експериментального дослідження, результати якого підтвердили запропоновані гіпотези. За результатами виконаного психологічного дослідження можна констатувати таке:
1. Виокремлення проблеми розвитку моральної свідомості та самосвідомості як дуже важливої для міждисциплінарного наукового пізнання та для соціальної практики створює сприятливі умови для заглиблення у центральні структури індивідуальної свідомості, розкриття механізмів присвоєння дитиною особливої категорії соціальних приписів – моральних норм і законів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок