Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> реферат: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ / сторінка 2

Назва:
РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,14 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 

З іншого боку, вже виділені в психологічній науці критерії та факти не охоплюють усього простору морального розвитку особистості. Запити практики стосовно використання психологічних знань для створення оптимальних умов присвоєння моральних норм дітьми постійно зростають. І школа, і сім’я потребують глибшого розуміння тих процесів, які лежать в основі морального розвитку дитини, виокремлення передумов та закономірностей формування моральної свідомості.
Психологічні дослідження моральної свідомості показують, що цей процес не лінійний, він розгортається на фоні численних суперечностей. Змістовний розгляд механізму присвоєння моральних норм можливий лише за умови аналізу генези моральної позиції особистості. Саме в динамічному процесі становлення та розвитку структур моральної свідомості та самосвідомості можна виділити ті фактори, що зумовлюють хід морального розвитку.
Моральна свідомість та самосвідомість – центральні структури індивідуальної свідомості. Саме дані ціннісні конструкти визначають гуманістичне спрямування поведінки людини в соціальному середовищі, її ставлення до суспільної моралі, формування моральної поведінки.
Особливий інтерес для науки і практики має аналіз вікових аспектів проблеми розвитку моральних структур свідомості. Можна виокремити принаймні дві найважливіші підстави, які зумовлюють необхідність цього підходу. По-перше, моральна сфера належить до надзвичайно складних утворень людської психіки. Аналіз її дорослих (але при цьому не завжди зрілих) форм є досить важким питанням. Вивчення генези моральної свідомості та самосвідомості дозволяє простежувати поетапність формування когнітивно-мотиваційних та емоційних основ морального розвитку, закономірності його переходу від більш простих до складніших форм.
По-друге, практика роботи з дітьми показує, що розвивальна та розвивально-коригуюча робота з формування моральної поведінки є найбільш ефективною в періоди, що характеризуються високою податливістю до виховних впливів.
Останнім часом з’явилися роботи, присвячені аналізу передумов формування моральної свідомості (Т.П.Авдулова, І.Д.Бех, В.М.Холмогорова), вивченню впливу особистісних характеристик на розвиток моральної компетентності (О.В.Садокова), розкриттю механізмів психічної регуляції моральних аспектів діяльності підлітків (І.С.Булах, Є.Є.Соловйова).
Водночас, загальною особливістю розробки цієї наукової проблеми є спрямування досліджень на окремі аспекти моральної свідомості: вивчення моральних суджень (Е.Г.Бєлякова, Л.І.Божович, С.Г.Якобсон); аналіз їх стійкості (Ф.Н.Аванесова, Л.І.Божович, Ю.Бронфенбреннер, Н.Ф.Прокіна, Л.С.Славіна); дослідження когнітивно-оцінних механізмів моральної свідомості (Е.А.Серебрякова, М.А.Чикалов); аналіз рефлексивних механізмів (М.Ю.Махова, Н.М.Пеньковська).
Цілісного вивчення феномену моральної свідомості, особливо у віковому аспекті, на наш погляд, і досі бракує. Виконані дослідження, у переважній більшості, аналізують моральну свідомість та самосвідомість як елементи загального процесу морального розвитку, не виокремлюючи їх у самостійний об’єкт наукового вивчення. До того ж, однією з особливостей означених вище робіт є їх зорієнтованість на два вікові періоди: дошкільний та підлітковий. Позитивно сприймаючи існуючу стратегію розробки проблеми (акцентування уваги на періоди найбільш кардинальних змін у сфері морального становлення), зазначимо, що за цих умов порушується принцип системності і цілісності наукового аналізу. Поза увагою вчених залишаються закономірності розвитку моральної свідомості й моральної самосвідомості у період молодшого шкільного віку (використовуючи надалі цей зворот, обмежуватимемося однократним вживанням прикметника “моральний”, маючи на увазі, що він стосується обох іменників). Період, що завершує епоху дитинства, започатковує надзвичайно відповідальний, наповнений суперечностями підлітковий етап особистісного становлення. За своєю психологічною сутністю молодший шкільний вік належить до відносно стабільних періодів життя, що характеризуються порівняно більшою плавністю та узгодженістю процесів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок