Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ / сторінка 9

Назва:
РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,14 KB
Завантажень:
90
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 

З метою простеження взаємозв’язку моральної свідомості та самосвідомості в роботі висвітлюється сутність рефлексивного механізму (Н.І.Гуткіна, Т.В.Комар, В.А. Семиченко), зокрема його особливого різновиду – рефлексії моральної. З посиланням на позиції Л.С.Виготського та В.Г. Ганжина, зазначається, що саме моральна рефлексія забезпечує динамічність самосвідомості, перехід від моральних цінностей до мотивів та моральної поведінки. Особлива увага в роботі зосереджується на аналітичному представленні результатів наукових досліджень, присвячених віковим аспектам моральної рефлексії (М.Ю.Махова, Є.В.Субботський).
Другий розділ “Теоретико-методологічні засади вивчення проблеми розвитку моральної свідомості та самосвідомості в дитинстві” присвячений аналізу наукових підходів до вивчення розвитку моральних конструктів індивідуальної свідомості, висвітленню цієї проблеми представниками різних психологічних шкіл та напрямів у зарубіжній та вітчизняній психологічній науці. Теоретичний аналіз дозволяє виокремити основні лінії розробки проблеми. До найважливіших з них можна віднести визначення рівнів розвитку моральної свідомості та самосвідомості, простеження етапів становлення, механізмів формування, загальних закономірностей динаміки процесу, опису вікової специфіки (див рис. 1).
Підсумовуючи наявні теоретичні надбання, можна стверджувати, що розвиток моральної свідомості – це процес усвідомлення, засвоєння, прийняття людиною моральних норм та правил і перетворення їх на дієвий регулятор поведінки. Це складне явище, пов’язане з формуванням значень і смислів; процес, у якому виокремлюються дві взаємопов’язані лінії: тенденція до розширення їх кола та поглиблення їх змісту. З одного боку, розширюється коло чинників, що враховуються у процесі прийняття етичного рішення, з іншого – удосконалюються його мотиваційно-ціннісні характеристики
Рис. 2. Основні лінії наукового аналізу проблеми розвитку моральної свідомості
та самосвідомості
Фундаментальною рисою розвитку моральної свідомості та самосвідомості є процес диференціації, який виявляється у зростанні кількості альтернативних поглядів на сутність ситуацій, включно з тими, що продукуються дитиною; розширенні спектра вимог, що враховуються нею при розв’язанні різноманітних проблем морального характеру; розвитку амбівалентності почуттів, зумовлених реалізацією особистісних програм у ситуаціях морального вибору. Центральною лінією розвитку, про який йдеться, є злиття моральної свідомості та самосвідомості з реальними вчинками, що вимагає від психологічної науки простеження загальних закономірностей переходу моральних знань у реальну поведінку.
До найважливіших особливостей розвитку моральної свідомості та самосвідомості можна віднести певну спрямованість перетворень, що відбуваються, їх підпорядкування законам прогресу, наявність наступності у якісних змінах, нерівномірність здійснення останніх. Посиланням на результати досліджень (І.Д.Бех, Л.І.Божович, Є.В.Субботський, С.Г.Якобсон, L.Kohlberg J.Piaget), у розділі вказується, що розвиток моральної свідомості та самосвідомості є закономірним процесом, який передбачає ряд вікових трансформацій прогресивного характеру у сфері інтелектуальних, мотиваційно-ціннісних та особистісних характеристик.
Аналітичне вивчення проблеми дає підставу стверджувати, що світова психологічна наука має фундаментальні надбання у розкритті закономірностей морального розвитку дитини. Огляд позицій зарубіжних психологів здійснюється відповідно до традиційного поділу на основні психологічні школи, у рамках яких виконувалося психологічне осмислення морального розвитку дитини. У роботі розкриваються ідеї психоаналітичної теорії, теорії соціального научіння, погляди представників когнітивного напряму.
В розділі зазначається, що у працях основоположника класичного психоаналізу З.Фрейда не подано систематичного вчення про моральну свідомість та динаміку її змін. Водночас підкреслюється, що питання морального життя звучало у його роботах.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Реферат на тему: РОЗВИТОК МОРАЛЬНОЇ СВІДОМОСТІ ТА САМОСВІДОМОСТІ В МОЛОДШОМУ ШКІЛЬНОМУ ВІЦІ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок