Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Мовне вираження концепту “час” у поезії Т.Г. Шевченка

Мовне вираження концепту “час” у поезії Т.Г. Шевченка

Назва:
Мовне вираження концепту “час” у поезії Т.Г. Шевченка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,33 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Дем’янова Юлія Олексіївна
УДК: 811.161.1’25’272:821.161.2Ш-1.08
Мовне вираження концепту “час”
у поезії Т.Г. Шевченка
Спеціальність – 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Запоріжжя – 2007
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі загального і слов’янського мовознавства Запорізького національного університету Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник кандидат філологічних наук
Семиряк Валентина Дмитрівна,
доцент кафедри загального і слов’янського мовознавства Запорізького національного
університету
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Калашник Володимир Семенович, завідувач кафедри української мови Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна
кандидат філологічних наук, доцент
ШАПОШНИКОВА Ірина Василівна,
директор Інституту психології, історії та соціології Херсонського державного університету
Захист відбудеться “24” січня 2008 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 17.051.02 у Запорізькому національному університеті (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. , ауд. 230)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Запорізького національного університету за адресою: 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. 
Автореферат розісланий “22” грудня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Л.І. Кучеренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Мовознавча наука XX-XXI ст. позначається інтенсивними темпами її розвитку, розширенням кола актуальних питань, серед яких – взаємозв’язок між мовою і культурою, мовою і мисленням, мовою й етносом (Ю.Апресян, Н.Арутюнова, Т.Булигіна, О.Шмельов, А.Вежбицька, С.Воркачов, І.Голубовська, В.Долинський, В.Жайворонок, В.Красних, О.Кубрякова, В.Маслова, Т.Радзієвська, Н.Рябцева, О.Селіванова, Ю.Степанов, Л.Чернейко та ін.) .
Час є категорією, у якій утілюються уявлення людства про навколишній світ. У мовознавстві зазначений феномен інтерпретується в поняттях граматичного та художнього часу, в категорії темпоральності. Граматичний час, який є складовою поняття темпоральності, досліджується в традиційній морфології, когнітивному й функціональному мовознавстві, частково в лінгвістиці тексту, де кваліфікується як відношення дії до моменту мовлення (іноді – моменту спостереження) чи до іншої дії (роботи О.Бондаря, О.Бондарка, Р.Вихованця, Т.Голосової, В.Русанівського та ін.). Художній час вивчається в літературознавстві та комунікативному мовознавстві. Він об’єднує весь темпоральний смисл, представлений у творі, та розглядається в різних аспектах: змістовому, формальному, граматичному, образному тощо (роботи Р.Барта, М.Бахтіна, Д.Лихачова, Ю.Лотмана, Н.Копистянської, П.Флоренського та ін.). Таким чином, граматичний час, категорія темпоральності, художній час – явища, що перебувають у відношеннях взаємного пересічення, інтерпретуючи з того чи іншого боку темпоральні відношення навколишньої дійсності, які, безперечно, знаходять відображення в системі поетичного тексту.
Художнє мовлення, унікальне в кожному випадку його реалізації, є вираженням авторського погляду на реальність, а точніше, національного й особистого світосприйняття. Досліджуваний нами концепт “час” як етноспецифічний феномен чи не найкраще представлений у поетичних творах Т.Шевченка. При міжмовному зіставленні його національна специфіка проглядає найбільш виразно. У процесі передачі змісту першотвору засобами іншої мови відбувається трансляція не лише лінгвальної дійсності, а й елементів світоглядних уявлень автора – представника певного етносу, що базуються на особливостях національної ментальності.
Звернення до поетичних творів Т.Шевченка та їх англійськомовних інтерпретацій визначається необхідністю пошуку різних підходів вивчення творчості Кобзаря як єдиного поетичного світу, зумовлюється тим винятковим значенням, яке має художня спадщина геніального українського поета в контексті української та світової літератур.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: Мовне вираження концепту “час” у поезії Т.Г. Шевченка

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок