Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГАЇВКИ В СИСТЕМІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕСНЯНОЇ ОБРЯДОВОЇ ПІСЕННОСТІ

ГАЇВКИ В СИСТЕМІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕСНЯНОЇ ОБРЯДОВОЇ ПІСЕННОСТІ

Назва:
ГАЇВКИ В СИСТЕМІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕСНЯНОЇ ОБРЯДОВОЇ ПІСЕННОСТІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,71 KB
Завантажень:
11
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
ГОЛУБЕЦЬ ОРИСЯ МАР’ЯНІВНА
УДК: 398.82: 398.322.1 (477)
ГАЇВКИ В СИСТЕМІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕСНЯНОЇ
ОБРЯДОВОЇ ПІСЕННОСТІ
10.01.07 – фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Львів – 2004
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі фольклористики Інституту народознавства
НАН України
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Кирчів Роман Федорович,
Інститут народознавства НАН України,
провідний науковий співробітник
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Давидюк Віктор Феодосійович,
Волинський державний університет
імені Лесі Українки,
професор кафедри української літератури
кандидат філологічних наук,
Чебанюк Олена Юріївна,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та
етнології ім. М.Рильського НАН України,
науковий співробітник
Провідна установа – Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра фольклористики, м. Київ
Захист відбудеться 10 червня 2004 року о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.13 у Львівському національному університеті імені Івана Франка (79000, м. Львів, вул. Університетська, 1).
Із дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка (79005, м. Львів. вул. Драгоманова, 5).
Автореферат розісланий “7” травня 2004 року
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук, доцент |
Івашків В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Український фольклор, як одна з найважливіших і значущих складових національної культури нашого народу, потребує поглибленого вивчення – осмислення багатьох питань і явищ його історичного розвитку в минулому та процесу побутування, функціонування, змін і новотворення на сучасному етапі. Однією з головних проблем є історико-теоретичне дослідження системи форм і жанрів фольклору, їх пов’язаності з етноісторичною й етнокультурною специфікою народу, його побутом, звичаями, обрядами, віруваннями, естетичними потребами й уподобаннями.
У комплексі таких недостатньо досліджених явищ бачимо й українські гаївки. Вони віддавна привертають увагу збирачів і дослідників фольклору. До найраніших відомих збірок текстів гаївок належать їх записи в Галичині з другого десятиріччя ХІХ ст.
Публікації текстів гаївок і спостереження дослідників у наступні десятиліття вносили цікаві елементи для пізнання цього виду обрядової народної пісенності. Але й досі немає чіткої й належно аргументованої визначеності місця гаївок у системі жанрів і жанрових різновидів українських календарно-обрядових пісень, географії їх поширення на етнічних теренах України, семантики їх назви та локальних варіантів цієї назви. Гаївки або цілковито змішують й ототожнюють з веснянками, або без належних пояснень виокремлюють із них.
Володимир Гнатюк (1871–1926), видаючи на початку ХХ ст. свій неперевершений і на сьогодні збірник гаївок, уже в першому реченні вступної статті до нього наголосив: “Гаївки – се окремий рід обрядових пісень, не численних щодо кількості, але визначних своїм складом, змістом і мелодіями” Гнатюк В. Гаївки // Матеріали до української етнології. – Львів: Накладом НТШ. – 1909. – Т. 12. – С.1.. Цю думку вчений розвинув низкою зауважень про зміст, давнішу і пізнішу верстви гаївок, їх поетичні особливості, час, місце виконання, традиційних виконавців, пов’язаність з обрядовими діями й іграми тощо. Указуючи на приналежність гаївок до веснянок, він зазначав, що “термін “веснянка” обіймає ширший цикл пісень, “гаївка” – вужчий”, “що не кожну веснянку можна зачислити до гаївок, хоч кожна гаївка є веснянкою”; “веснянку співають у російській Україні цілу весну, гаївку в нас (тобто в Галичині – О. Г. ) ‹…› – лише на Великдень”. Там само. – С.2.
На наведені слова часто покликаються різні автори, пишучи про співвідношення понять “веснянки” і “гаївки”. Одначе мусимо визнати, що цікаві спостереження й цінні судження В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ГАЇВКИ В СИСТЕМІ УКРАЇНСЬКОЇ ВЕСНЯНОЇ ОБРЯДОВОЇ ПІСЕННОСТІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок