Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОЗА В.В.НАБОКОВА 20-30-х РОКІВ

ПРОЗА В.В.НАБОКОВА 20-30-х РОКІВ

Назва:
ПРОЗА В.В.НАБОКОВА 20-30-х РОКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,86 KB
Завантажень:
265
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім.Т.Г.ШЕВЧЕНКА
ІВАНОВА ОЛЬГА МИКОЛАЇВНА
УДК 882.09-3
ПРОЗА В.В.НАБОКОВА 20-30-х РОКІВ
10.01.02 - російська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ-1999
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі світової літератури та компаративістики Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України.
Науковий керівник | - | доктор філологічних наук, професор МАЄВСЬКА Тетяна Петрівна,
професор кафедри світової літератури Ніжинського державного педуніверситету ім.М.В.Гоголя.
Офіційні опоненти | -
- | доктор філологічних наук
ЗВИНЯЦЬКОВСЬКИЙ Володимир Янович, професор кафедри української та світової культур і літератур Міжнародного інституту лінгвістики і права (м.Київ);
кандидат філологічних наук, доцент МЕРЕЖИНСЬКА Ганна Юріївна,
доцент кафедри історії російської літератури Київського університету імені Тараса Шевченка
Провідна установа | - | кафедра зарубіжної літератури Полтавського державного педагогічного інституту ім.В.Г.Короленка Міністерства освіти України.
Захист відбудеться 27 жовтня 1999 року о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.178.02 при Інституті літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України (252001, м.Київ-1, вул.М.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім.Т.Г.Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий “16 ” вересня 1999 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради О.І.Гайнічеру
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Творчості В.В.Набокова - прозаїка, поета, перекладача - належить особливе місце у світовому літературному процесі ХХ ст. Вже у 30-ті роки він був визнаний найталановитішим письменником молодого покоління російської еміграції, а на середину 50-х стає відомим американським літератором. У творчості цього унікального митця поступово формується новий тип художнього мислення, який своєрідно поєднує російську та західноєвропейську літературні традиції.
Тематика і поетика його творів давали критикам підстави порівнювати Набокова з М.Прустом, Д.Джойсом, А.Бєлим, Х.Борхесом, Ф.Кафкою, М.Бул-га-ко-вим та з іншими видатними художниками-новаторами.
Образи масок, ляльок, мотиви гри - карточної, шахової, акторської, складні комбінації літературних цитат і пародій, алюзій та асоціацій пов’язують тексти Набокова з літературними творами різних країн та епох. Вони вводять читача у світ вишуканої інтелектуальної гри, в якому поєднуються прийоми реалізму з модерністською поетикою, простота, невимушеність і цікавість белетристичної оповіді з ускладненою філософською проблематикою. Ігрова концепція мистецтва входить у високу російську літературу саме з романами Набокова.
Конфлікт у прозових творах письменника зумовлений не стільки соціальними обставинами, скільки зіткненням різних типів мислення. Автор створює текст-загадку і сподівається на здатність читача її розгадати. Ось чому ключем до глибинного смислу більшості романів Набокова є присутнє в них ігрове начало, яке визначає особливості поетики і систему відносин “автор-читач”.
Аналіз ідейно-тематичного змісту романів Набокова без урахування принципу гри і авторської іронії приводив деяких критиків і літературознавців до висновку, що визначальною темою творчості письменника є тема смерті (Г.Адамович, В.Варшавський, Кр.Хюлен) чи тема пам’яті, “пошуків втраченого раю” (М.Кантор, С.Давидов, В.Єрофєєв).
Думку про те, що домінуючою темою набоковських творів 20-30-х років є тема творчості, вперше висловив ще у 1937-му році В.Ходасевич). Однак цілісного аналізу російських романів письменника під цим кутом зору досі не здійснено ні в західному, ні в російському літературознавстві.
Мистецтво як один із видів гри, як ідеальний світ фантазії не має безпосереднього відношення до реальності і принципово не може бути копією життя, - стверджує Набоков у своїх численних висловлюваннях про літературу. Ось чому в його оцінках класиків і сучасників переважають естетичні критерії, чітко виражене неприйняття спроб поєднати в літературі художній вимисел і філософсько-релігійні, соціально-політичні та моральні доктрини.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ПРОЗА В.В.НАБОКОВА 20-30-х РОКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок